Będą mogły udzielać porad i wystawiać recepty.
Z dniem 1 sierpnia 2020 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Utworzenie porady pielęgniarskiej jako odrębnego świadczenia było zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia w lipcu 2018 r. podczas zawierania porozumienia ze środowiskiem pielęgniarek i położnych.
Zmiana ma na celu usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i ułatwienie świadczeniobiorcom, w tym osobom starszym i niepełnosprawnym, dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej przez wyodrębnienie porady pielęgniarki oraz położnej podstawowej opieki zdrowotnej wraz z określeniem warunków ich realizacji.
Od 1 sierpnia pielęgniarka w ramach porady podstawowej opieki zdrowotnej będzie mogła m.in. prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobrać sposoby leczenia rany w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, przepisać leki zawierające określone substancje czynne, w tym wystawianie na nie recepty. Pielęgniarki nie będą mogły jednak wypisywać leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe. Będą mogły za to wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji oraz wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych.
Jak informuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych z kolei położna podstawowej opieki zdrowotnej będzie mogła m.in. udzielić porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej, w tym dobór sposobu leczenia ran, przepisać leki, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji oraz wystawić zlecenie na wybrane wyroby medyczne lub skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych. Położna będzie mogła również wykonać oraz zinterpretować badania KTG u kobiety ciężarnej.
-
WIELKA WODA, KTÓRA ZATRZYMAŁA CZAS15.10.2024
- Rodzice ruszyli po pieniądze na wyprawkę. Można już składać wnioski o 300+
- ?Poniosłem porażkę, ale jestem optymistą? - tak wyniki wyborów podsumowuje poseł Michał Jach
- Kto wygra wybory? - ocenia dr hab. Łukasz Tomczak, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego