Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Od 1 sierpnia po receptę i poradę do pielęgniarki

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

1 sierpnia pielęgniarki i położne pracujące w placówkach podstawowej opieki medycznej nabędą nowe uprawnienia.

Od 1 sierpnia po receptę i poradę do pielęgniarki

Będą mogły udzielać porad i wystawiać recepty.

Z dniem 1 sierpnia 2020 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Utworzenie porady pielęgniarskiej jako odrębnego świadczenia było zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia w lipcu 2018 r. podczas zawierania porozumienia ze środowiskiem pielęgniarek i położnych.

Zmiana ma na celu usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i ułatwienie świadczeniobiorcom, w tym osobom starszym i niepełnosprawnym, dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej przez wyodrębnienie porady pielęgniarki oraz położnej podstawowej opieki zdrowotnej wraz z określeniem warunków ich realizacji.

Od 1 sierpnia pielęgniarka w ramach porady podstawowej opieki zdrowotnej będzie mogła m.in. prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobrać sposoby leczenia rany w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, przepisać leki zawierające określone substancje czynne, w tym wystawianie na nie recepty. Pielęgniarki nie będą mogły jednak wypisywać leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe.  Będą mogły za to wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji oraz wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych.

Jak informuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych z kolei położna podstawowej opieki zdrowotnej będzie mogła m.in. udzielić porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej, w tym dobór sposobu leczenia ran, przepisać leki, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji oraz wystawić zlecenie na wybrane wyroby medyczne lub skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych. Położna będzie mogła również wykonać oraz zinterpretować badania KTG u kobiety ciężarnej.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA