Dzisiaj jest: 6.5.2024, imieniny: Beniny, Filipa, Judyty

Zmiany w ustawie o użytkowaniu wieczystym i przekształceniu na własność

Dodano: 6 lat temu Autor:

Jak podaje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, użytkowanie wieczyste gruntów wykorzystywane do celów mieszkaniowych będzie przekształcane we własność.

Zmiany w ustawie o użytkowaniu wieczystym i przekształceniu na własność
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy.

Ustawa ma na celu zlikwidować problemy z aktualnym naliczaniem opłat za użytkowanie wieczyste, a także wprowadzić ułatwienia z przekształcaniem udziałów w prawie wieczystym dla osób mieszkających w budynkach wielolokalowych.
Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (źródło):
„Efektem ustawy jest wzmocnienie poczucia stabilizacji prawnej. Nastąpi stopniowa likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe.
Ustawa znacząco wpłynie na stabilizację sytuacji osób zamieszkujących w budynkach wielolokalowych. Obecnie chętni napotykają na poważne trudności przy przekształceniu praw do gruntów, przyznanego obowiązującą ustawą z 29 lipca 2005 r. Problemem jest składanie sprzeciwów wobec przekształcenia przez niektórych mieszkańców danego budynku wielolokalowego. Ustawowe przekształcenie prawa do gruntu wyeliminuje dodatkowe koszty związane z postępowaniem sądowym.
Rozwiązane zostaną problemy powstające przy aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste na gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe. Ustawa zlikwiduje użytkowanie wieczyste na tych nieruchomościach. W ten sposób zmniejszy się liczba spraw rozpatrywanych przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze, do których użytkownicy wieczyści mogą obecnie składać odwołania.

Rozwiązania mają charakter kompleksowy. Obejmuje wszystkich użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi wraz z towarzyszącym i obiektami umożliwiającymi prawidłowe korzystanie z nieruchomości na cele mieszkaniowe.”

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Lokatorzy w domach lub budynkach wielorodzinnych stojących na gruncie Skarbu Państwa staną się jego właścicielami. Niestety nic za darmo – trzeba będzie wnieść opłatę przekształceniową ustanawianą przez organ właściwy dla danej lokalizacji. Jej zapłata będzie rozłożona na raty w okresie od 10 do 20 lat.
Szczegóły zmian znajdziemy pod tym linkiem - Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

 
Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Święto Konstytucji 3 Maja. Fotorelacja