Głównym jego celem, było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem przemocy w środowisku rówieśniczym w szkole i poza szkołą. Organizatorem Goleniowskiego Dnia bez Przemocy był Zespół Interdyscyplinarny ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wspólnie z goleniowską policją.
Ponad tysiąc uczniów goleniowskich szkół wspólnie z wychowawcami wzięło udział w marszu przeciw przemocy. Trzymając w ręce plakaty i transparenty z hasłami "Stop przemocy", "Twoja niemoc rodzi przemoc" przeszli ulicami Goleniowa, podkreślając w ten sposób swoje "nie" dla przemocy. Każdy uczestnik marszu otrzymał od organizatorów opaskę silikonową na rękę z hasłem "Szanuję, nie biję". Do marszu włączyli się również przedstawiciele władz miasta, goleniowscy policjanci na czele z komendantem insp. Krzysztofem Targońskim, a także psycholodzy szkolni, pedagodzy oraz rodzice.
Po przemarszu, który zwracał uwagę na problem przemocy i miał na celu pokazanie, że nie należy być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka, zorganizowana została debata, która dotyczyła nasilającego się zjawiska przemocy i agresji w szkołach. Odbyła się ona w Gimnazjum nr 2.
Celem debaty było dostarczenie młodym ludziom informacji na temat jak reagować, gdy są świadkami lub gdy oni sami doświadczają przemocy ze strony rówieśników oraz co robić, aby zmniejszyć skalę tego zjawiska. Wstępem do przeprowadzenia dyskusji było przedstawienie wyników badań ankiety przeprowadzonej wcześniej w goleniowskich szkołach.
W debacie udział wzięli uczniowie, dyrektorzy szkół, rodzice, pedagodzy oraz zaproszeni goście. Jako ekspertów zajmujących się problematyką przemocy wśród młodzieży nie zabrakło Komendanta Powiatowego Policji w Goleniowie insp. Krzysztofa Targońskiego, Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego - nadkom. Krzysztofa Maćczaka, Burmistrza Goleniowa - Roberta Krupowicza, Prokurator Rejonowej - Małgorzaty Gruszeckiej oraz kierownika Kuratorskiej Służby Sądowej - Tomasza Macula, kierownika Ośrodka Pomocy Rodzinie w Goleniowie - Ireny Adamczyk. Eksperci odpowiedzieć na pytanie czy można zatrzymać przemoc w szkole.
Kończąc debatę jej uczestnicy podali propozycje działań, które wg nich mogą zmniejszyć zjawisko występowania agresji i przemocy w szkołach oraz wskazali na sposoby, jak sobie z nimi radzić i co robić, gdy jesteśmy świadkiem krzywdzenia drugiego człowieka.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Region
- Goleniowski "Dzień Bez Przemocy"