Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Kolejne pomniki na Cmentarzu Wojennym po renowacji oraz trochę historii

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Na północnych krańcach Stargardu, przy ulicy Władysława Reymonta, znajduje się Międzynarodowy Cmentarz Wojenny.

Kolejne pomniki na Cmentarzu Wojennym po renowacji oraz trochę historii

Na północnych krańcach Stargardu, przy ulicy Władysława Reymonta, znajduje się Międzynarodowy Cmentarz Wojenny. Na przełomie października i listopada ub. roku zakończyły się tam kolejne prace remontowe. Obejmowały one dwa pomniki drugowojenne, posadowienie tablicy poświęconej dawnej kwaterze jeńców polskich  oraz zainstalowanie nowej tablicy informacyjnej z planem cmentarza.

Początki tej wojennej nekropolii sięgają I wojny światowej. Chowani na nim byli zmarli jeńcy, którzy trafili do dwóch obozów jenieckich ulokowanych w Stargardzie. Przebywali w nich Amerykanie, Anglicy, Belgowie, Japończycy, Portugalczycy, Rosjanie, Rumuni, Serbowie i Włosi. Cmentarz usytuowano niedaleko obozów stąd jego obecna lokalizacja. Po dziś dzień przetrwało tylko kilka pochówków z tego okresu.

Jeńców na tym cmentarzu chowano także w okresie II wojny światowej, kiedy w Stargardzie funkcjonował obóz dla szeregowców i podoficerów Stalag II D oraz szpital II Okręgu Wojskowego Wehrmachtu dla jeńców wojennych z innych obozów jenieckich. Oprócz Polaków spoczęli na nim m.in. Francuzi, jeńcy z Armii Czerwonej, Serbowie, Belgowie, Włosi.

W latach 50. XX w. część grobów jenieckich - głównie francuskich, została ekshumowana, a na cmentarz przeniesiono szczątki żołnierzy radzieckich poległych i zmarłych w 1945 r. na terenie powiatu pyrzyckiego i stargardzkiego. W związku z tymi przemieszczeniami nekropolia stała się także cmentarzem wojennym.


Oprócz nagrobków, na cmentarzu znajdują się pomniki poświęcone jeńcom różnych narodowości oraz religii.

Dwa z nich zostały poddane pracom remontowym polegającym na wyczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków oraz zabezpieczeniu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To pomnik poświęcony jeńcom francuskim wzniesiony w czasie II wojny światowej oraz monument dedykowany jeńcom włoskim odsłonięty w 1991 r. Nowym elementem w przestrzeni cmentarza jest tablica informująca o dawnym miejscu kwatery jeńców polskich. W okolicy tych pomników i tablicy położono także nowy chodnik.

Koszt wykonanych robót to około 240 000 zł. Wszystkie te prace zostały wykonane w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 210 000 zł. Wkład własny zagwarantowała także Gmina Miasto Stargard. Jednocześnie, ze środków własnych samorządu, wymieniono także tablicę informacyjną zawierającą plan cmentarza oraz QR kody z szerszymi informacjami na temat nekropolii i jej historii.          

Źródło: MUZEUM ARCHEOLOGICZNO - HISTORYCZNE W STARGARDZIE
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja