Dzisiaj jest: 24.4.2025, imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

„Weekend w Kosmosie” w Stargardzkim Centrum Nauki FILARY

Dodano: 2 dni temu
Redakcja poleca!

Stargardzkie Centrum Nauki FILARY zaprasza na 5. edycję „Weekendu w Kosmosie”, która w tym roku została objęta Honorowym Patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

„Weekend w Kosmosie” w Stargardzkim Centrum Nauki FILARY

Stargardzkie Centrum Nauki FILARY zaprasza na 5. edycję „Weekendu w Kosmosie”, która w tym roku została objęta Honorowym Patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

W dniach 26–27 kwietnia mieszkańcy Stargardu i okolic będą mogli zanurzyć się w fascynujący świat astronomii, biorąc udział w różnorodnych atrakcjach przygotowanych przez SCN FILARY oraz zaproszonych gości.


– „Z roku na rok „Weekend w Kosmosie” rozrasta się i dostarcza coraz więcej inspiracji. Chcemy, aby każdy – niezależnie od wieku – znalazł tu coś ciekawego i mógł rozwijać swoje pasje związane z kosmosem.” – mówi Joanna Cupak, zastępczyni kierownika SCN FILARY.

Bogaty program wydarzenia
W godzinach 11:00–18:00, przez całe dwa dni, na odwiedzających czekają:

  • Mobilne planetarium – 5 seansów dziennie (od 12:00 do 17:00) z pokazami dostosowanymi do różnych grup wiekowych.

  • Kosmiczne podróże w wirtualnej rzeczywistości (VR) – możliwość zwiedzania wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS oraz eksploracji kosmosu i powierzchni Księżyca.

  • Kącik dla najmłodszych – kreatywne zabawy, eksperymenty i bajki kosmiczne na dużym ekranie.

  • Wystawa plakatów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – prezentująca najnowsze misje i osiągnięcia w dziedzinie astronautyki.

  • Wystawa prac Filarowego Koła Astronomicznego (FKA) – efekty działań młodych miłośników astronomii, którzy zachęcają także do dołączenia do ich kosmicznej przygody.
     

Sobotnie prelekcje (26 kwietnia)

  • 12:00 – „Co widzimy na niebie: sztuczne obiekty” – Justyna Redełkiewicz (EUSPA).

  • 13:00 – „Teleskop Hubble’a – spojrzenie w głęboki kosmos” – Jolanta Olejniczak, PTMA Szczecin, FKA.

  • 14:00 – „Rewolucyjne efekty pracy kosmicznego teleskopu Jamesa Webba” – Paweł Szkaplewicz, prezes szczecińskiego oddziału PTMA.
     

– „Podczas swoich prelekcji staram się pokazać, że kosmos to nie tylko nocne niebo. Słońce, będące naszą gwiazdą, stanowi fascynujący obiekt do obserwacji, a nowoczesne teleskopy i narzędzia edukacyjne pozwalają każdemu stać się małym odkrywcą,” – podkreśla Jolanta Olejniczak, instruktorka Filarowego Koła Astronomicznego.
Niedzielne warsztaty (27 kwietnia)

  • 11:00–14:00Warsztaty z budowania rakiet.

  • 14:00–16:00Warsztaty z astrofotografii, podczas których uczestnicy poznają podstawy uchwycenia piękna nocnego nieba przy użyciu teleskopu i aparatów.
     

Obserwacje nieba w Parku Zamkowym
W sobotę i niedzielę w godzinach 16:00–18:00 przeniesiemy się do Parku Zamkowego, aby – przy użyciu teleskopów, filtrów słonecznych oraz systemu SeeStar – wspólnie podziwiać Słońce i odkrywać tajemnice dziennego nieba.
– „Naszą misją jest popularyzacja nauki i zapewnienie dostępu do najciekawszych zjawisk astronomicznych, dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do praktycznych pokazów i warsztatów, które pozwalają samodzielnie odkrywać uroki kosmosu.” – dodaje Joanna Cupak.

Informacje praktyczne
Wszystkie atrakcje dostępne są od godziny 11:00 do 18:00. Liczba miejsc na seanse w planetarium oraz warsztaty jest ograniczona, dlatego warto być chwilę przed wyznaczoną godziną na miejscu. Szczegółowe informacje na temat biletów i harmonogramu znajdują się na oficjalnej stronie Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY - www.scn-filary.pl 

Zapraszamy wszystkich pasjonatów kosmosu – zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty i spojrzeć na wszechświat z zupełnie nowej perspektywy!

 


Najedź na grafikę, kliknij i powiększ


Notatka dla mediów od SCN FILARY
 

Źródło: STARGARDZKIE CENTRUM NAUKI FILARY
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień otwarty Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Stargardzie. Fotorelacja