Dzisiaj jest: 18.8.2022, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Gmina Kobylanka apeluje o oszczędzanie wody

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:

Władze Gminy Kobylanka zaapelowały o oszczędne i racjonalne gospodarowanie wodą z sieci wodociągowej. Wszystko przez panującą od miesięcy suszę.

Gmina Kobylanka apeluje o oszczędzanie wody

Władze Gminy Kobylanka zaapelowały o oszczędne i racjonalne gospodarowanie wodą z sieci wodociągowej. Wszystko przez panującą od miesięcy suszę.

W wielu miejscach w Polsce pojawiają się problemy z wodą pitną, które spowodowane są panującymi upałami. Wśród samorządów apelujących o oszczędzanie wody znalazła się Gmina Kobylanka. - W trosce o zapewnienie wszystkim odbiorcom możliwości dostępu do wody dla celów bytowych, prosimy o oszczędne i racjonalne gospodarowanie wodą z sieci wodociągowej- zaapelowały władze gminy. Apel w szczególności dotyczy poboru wody do celów innych niż socjalno-bytowe, tj. podlewania trawników, ogródków i innych terenów rekreacyjnych. - Do podlewania terenów zielonych wystarczy tzw. deszczówka- przypominają władze Kobylanki.

Ponadnormatywny pobór wody w okresie letnim, spowodowany upałami, skutkuje obniżeniem ciśnienia wody lub nawet okresowym brakiem w jej dostawie dla mieszkańców. - Prosimy wszystkich odbiorców o pobór wody tylko do celów bytowych, co pozwoli zapewnić wodę bez ograniczeń dla wszystkich mieszkańców- dodają samorządowcy.

Gmina Kobylanka jest jedną z wielu w Polsce, która zdecydowała się prosić mieszkańców o podjęcie działań związanych z racjonalnym używaniem wody w okresie letnim. W tym roku takich samorządów było już 342. Wszystkie z nich wydały apele o oszczędzanie wody, a niektóre zakazały nawet podlewania ogródków i napełniania wodą basenów. Najwięcej gmin, które apelują o oszczędzanie wody jest w zachodniej i południowo-wschodniej Polsce. Trudna sytuacja jest m.in. na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

Samorządy radzą również jak zmniejszyć zużycie wody. Wśród propozycji znajdują się pomysły dotyczące brania prysznica zamiast kąpieli, zakręcania wody podczas mycia zębów czy golenia, nie odkręcania kranu w pełni, włączania prania przy pełnej pralce czy nie zmywania naczyń pod bieżącą wodą. Warto również zainwestować w zmywarkę do naczyń, naprawić zepsuty kran oraz spłuczkę, wymienić spłuczkę na oszczędzającą wodę, nie wylewać wody, która może się jeszcze przydać oraz zbierać deszczówkę.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Święto Wojska Polskiego. Fotorelacja