odbyła się prelekcja prowadzona przez dr hab. Radosław Skryckiego prof. US, specjalistę w dziedzinie historii kartografii i ikonografii ziem polskich, w ramach Niedzielnych spotkań Historycznych, a tematem wykładu było „Między imago a descriptio. Nowożytna kartografia pomorska”. Prelekcja była związana z finisażem wystawy czasowej „Imago Pomeraniae w kartografii XVI – XVIII w”.
Spotkanie zostało otwarte przez dyrektora muzeum Marcina Majewskiego i dr Jerzego Waliszewskiego.
Z wykładu mogliśmy się dowiedzieć, jakie były początki kartografii europejskiej, od wyobrażenia po opis.
W kartografii średniowiecznej centrum świata stanowiła Jerozolima, świat był opisany na podstawie Chrystusa. U góry znajdowała się głowa, czyli wschód, nie zaś jak dzisiaj północ.
Przełom nastąpił w XV w. za sprawą Klaudiusza Ptolomeusza, który stworzył teorię, że każde miejsce na ziemi ma określoną pozycję zdeterminowane długością i szerokością geograficzną wyznaczaną przez gwiazdy. Wielkim dziełem geograficznym Ptolomeusza było Ge?graphik? hyph?g?sis. Zawiera ono matematyczne i astronomiczne zasady konstruowania map, spis nazw geograficznych, z których 6411 było zaopatrzonych we współrzędne geograficzne oraz mapę świata, gdzie zaznaczył ok. 8 tysięcy miejscowości (m.in. Kalisię, dawniej identyfikowaną z Kaliszem).
Po przetłumaczeniu dzieła Ptolomeusza i udoskonaleniu druku rozwój kartografii znacznie przyspieszył i zaczęły powstawać nowe mapy z odnoszeniem się do starożytności.
Podczas prelekcji prof. Skrycki opowiadał o rozkwicie kartografii regionalnej, która miała miejsce w XVI w. o mapach z drzewami genealogicznymi Gryfitów, zawierającymi ich portrety, o mapach zawierających plany bitew, o tym jak zaczęto zamieniać wielkie ścienne mapy, na takie, jakie znamy w dzisiejszych czasach.
Po wykładzie natomiast odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu dla dzieci i młodzieży zorganizowanego przy współudziale Stargardzkiego Centrum Nauki Filary i Wydawnictwa West Pomerania „Wstań z kanapy i kreśl mapy”.
Podziękowania dla wszystkich, którzy przyłożyli rękę do zorganizowania tego wydarzenia. Czuję wielką wdzięczność za profesjonalne przygotowanie. Jestem pod wrażeniem wysokiego poziomu nagrodzonych w konkursie prac. Liczę na dalszą owocną współpracę z Muzeum - sekretarz TPS Jerzy Waliszewski.
Niedzielne wykład połączony z finisażem wystawy oraz zakończeniem konkursu zorganizowało Stargardzkie Towarzystwo Historyczne wespół z Muzeum Archeologiczno- Historycznym.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Edukacja
- O kartografii w stargardzkim MAH