Dzisiaj jest: 25.4.2024, imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Cysterna PSP Stargard zabezpieczy region przed suszą

Dodano: 3 lata temu Autor:

Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wody w całej Unii Europejskiej.

Cysterna PSP Stargard zabezpieczy region przed suszą

Podczas suszy wiele miejscowości zmaga się z problemami braku bieżącej wody. Cysterna PSP Stargard jest na liście zasobów, które będą wykorzystywane do zabezpieczenia polskich miast przed suszą.

Poseł na Sejm RP Krzysztof Gawkowski poruszył temat problemów mieszkańców niektórych miejscowości w trakcie suszy. Poinformował on, że Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wody w całej Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada zaledwie 1000 m3 wody na cały rok, czyli około cztery razy mniej niż w innych krajach Wspólnoty Europejskiej. - Sytuację dodatkowo pogarszają zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy w ostatnich latach. Naprzemiennie występujące nawalne deszcze oraz okresy długotrwałej suszy stanowią zagrożenie dla ludzi, gospodarki i środowiska- poinformował poseł.

Krzysztof Gawkowski przypomniał, że w 2019 roku Skierniewice, Kleczanów, Komorna, Zdanów, Jugoszów oraz inne miejscowości zmagały się z problemem braku bieżącej wody z powody suszy oraz niskich poziomów wód. - Niestety w związku z katastrofą klimatyczną tego typu sytuacje będą zdarzały się coraz częściej- mówi poseł. Zwrócił się on do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Klimatu i Środowiska z putaniami ile beczkowozów z wodą znajduje się na terenie każdego województwa, czy znane są plany na wypadek długotrwałej walki z suszą oraz czy staż pożarna jest przeszkolona w zakresie pomocy mieszkańcom w wypadku długotrwałej suszy i dysponuje odpowiednim sprzętem, który zapewni funkcjonowanie najbardziej istotnych organizacji publicznych, m.in. szpitali, szkół i urzędów.

Stargardzka cysterna do dyspozycji

W zasobach sprzętowych jednostek ochrony przeciwpożarowej Państwowej Straży Pożarnej i jednostek ochotniczych znajdują się 34 cysterny i 2 kontenery do przewozu wody zanieczyszczonej, które po zastosowaniu odpowiednich procedur (dezynfekcji zbiorników przez właściwe służby sanitarne) mogą przewozić wodę pitną. W województwie zachodniopomorskim do dyspozycji jest 9 beczkowozów, w tym cysterna o pojemności 25 000 l stacjonująca w Komendzie Powiatowej PSP w Stargardzie. Maciej Wąsik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że PSP jako zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja, przeznaczona jest do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Natomiast jednostki OSP są ważnym elementem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i ściśle współdziałają z jednostkami organizacyjnymi PSP.

Maciej Wąsik informuje, że obiekty użyteczności publicznej (m.in. szpitale, szkoły i urzędy), powinny posiadać zapasowe źródła energii elektrycznej i być wyposażane w agregaty stacjonarne. - Niemniej jednak, w awaryjnych sytuacjach, jednostki ochrony przeciwpożarowej mogą udzielić doraźnej pomocy tym instytucjom poprzez zadysponowanie agregatów mobilnych przewożonych na przyczepkach lub agregatów mobilnych przewoźnych o mniejszej mocy. Niejednokrotnie urządzenia te są dysponowane w celu awaryjnych zasileń sprzętu ratującego i podtrzymującego życie, np. respiratorów używanych w domach.

Za gospodarowanie wodą odpowiada gmina
Zgodnie z ustawą zadaniem własnym gminy jest zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Tym samym zapewnienie dostaw wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, również w przypadku wystąpienia zdarzeń zakłócających pracę systemu zaopatrzenia w wodę takich jak np. awarii czy suszy, pozostaje w gestii gminy. - W odniesieniu do możliwości wystąpienie okresowych niedoborów wody w związku ze zjawiskiem suszy pragnę zapewnić, że ilość udokumentowanych zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych na obszarze Polski wynosi 34 mln m3/dobę, a ich obecne wykorzystanie kształtuje się na poziomie około 21 proc.- informuje Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. - Przy racjonalnym ich użytkowaniu i efektywnej ochronie, Polska jest w stanie zaspokoić uzasadnione potrzeby w zakresie poboru i wykorzystania wody na rzecz wszystkich odbiorców- dodaje.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że mając na uwadze narastający problem suszy, Rząd RP podejmuje działania ukierunkowane na walkę ze zjawiskami ekstremalnymi, będącymi efektem zmian klimatu, w tym z suszą. Zadania te prowadzone są wielotorowo, z jednej strony są to inicjatywy o charakterze strategicznym i legislacyjnym, podnoszące świadomość społeczną, a z drugiej- polegające na realizacji konkretnych inwestycji i rozwiązań, które zmniejszają lub niwelują negatywny wpływ zmian klimatu, a także poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych w kontekście zagrożenia suszą i jej skutkami. Podejmowane są działania mające na celu ochronę i zwiększenie dostępnych zasobów wodnych w szczególności poprzez opracowanie i wdrażanie programów, które zabezpieczą Polskę przed skutkami suszy. Są to m.in. Plan przeciwdziałania skutkom suszy, Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030, Program kształtowania zasobów wodnych, Program planowanych inwestycji w gospodarce wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie czy Polityka ekologiczna państwa 2030- strategia rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra. Fotorelacja