Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Funkcjonowanie szkół w czasie pandemii- dyrektorzy informują o sytuacji w placówkach

Dodano: 5 lat temu

Spotkanie Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej z dyrektorami szkół prowadzonych przez Powiat Stargardzki, podporządkowano także warunkom ?nowej rzeczywistości? czasu epidemii.

Funkcjonowanie szkół w czasie pandemii- dyrektorzy informują o sytuacji w placówkach

Spotkanie Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej z dyrektorami szkół prowadzonych przez Powiat Stargardzki, podporządkowano także warunkom „nowej rzeczywistości” czasu epidemii.  Dyrektorzy placówek w ramach wideokonferencji dzielili się informacjami o działalności edukacyjnej i sytuacji uczniów, którzy razem z nauczycielami w krótkim czasie musieli podołać wyzwaniu kontynuowania nauki w sytuacji wprowadzonych obostrzeń i ograniczeń.  Wiele miejsca poświęcono też przygotowaniom do przeprowadzenia egzaminów maturalnych, ósmoklasisty i zawodowych, których terminy decyzją resortu edukacji przesunięto na czerwiec.
 

Praca zdalna administracji szkół, nauczanie w trybie online, a także matury i egzaminy zawodowe oraz organizacja naboru do klas pierwszych w warunkach stanu epidemii- to główne wątki wideokonferencji dyrektorów szkół ze Starostą Stargardzkim Iwoną Wiśniewską. Spotkanie z szefami placówek- również w zdalnej formie- było  okazją do przekazania informacji o funkcjonowaniu szkół, które niemal z dnia na dzień były zmuszone przenieść swoją aktywność do Sieci, kontynuując zajęcia z uczniami na odległość. Dyrektorzy poszczególnych placówek skorzystali z okazji, by poinformować o funkcjonowaniu swoich szkół w nowych warunkach.
 

W szczególnej sytuacji znalazła się Szkoła Podstawowa Specjalna, która przenosząc zajęcia do Sieci, musiała  dopasować je do potrzeb swoich podopiecznych, uwzględniając także warunki panujące w ich rodzinach. Dużą wagę odgrywa w tych okolicznościach stały kontakt szkoły z pracownikami Miejskiego i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej. Nauczyciele prowadzą m.in. wideorozmowy z dziećmi. Dla rodziców przygotowano również filmy poglądowe. Wsparciem dla szkoły jest  7 nowych laptopów i 2 tablety, przekazane przez Powiat, dzięki dofinansowaniu z resortu cyfryzacji, w ramach  programu ułatwiającego naukę zdalną.
 

Z kolei w liceach i zespołach szkół trwają przygotowania do  organizacji egzaminów maturalnych w szczególnych warunkach, kiedy stało się jasne, że po zapowiedziach MEN rozpoczęcia tegorocznych matur należy oczekiwać od 8 czerwca. Dyrektorzy szkół szeroko informowali też o dokonywanych zdalnie klasyfikacjach uczniów, radach pedagogicznych organizowanych w trybie wideokonferencji oraz różnorodnych narzędziach komunikacji internetowej, dopasowywanych do warunków kształcenia  na odległość. Kadra i uczniowie korzystają m.in. z funkcji wideokonferencji  facebookowego  portalu. Na nowo odkrywane są też możliwości popularnych komunikatorów. Przydatna w nauce zdalnej okazała się szczególnie aplikacja Microsoft Teams, szeroko wykorzystywana przez szkoły. Podczas spotkania ze Starostą dzielono się też uwagami,  odnośnie problemów i bolączek technicznych, którym trzeba podołać, gdy niejednokrotnie nauczanie na odległość toczy się w warunkach pewnej improwizacji… Uznano jednak, że pierwszy w historii cyfrowy test na niespotykaną dotąd skalę, należy uznać w szkołach za udany.
 

Niektóre placówki wprowadzają przy tym swoje autorskie rozwiązania, usprawniające proces zdalnej edukacji. Zespół Szkół nr 1 wprowadził aplikację, która ułatwiła zarządzanie kontami uczniów.  Mogą oni  tworzyć m.in. grupy dyskusyjne online przyporządkowane do poszczególnych przedmiotów. Wszyscy wdrożyli natomiast tryb zdalny sprawdzianów i egzaminów. Za pośrednictwem internetu prowadzona jest również rekrutacja do klas pierwszych.
 

Od początku błyskawicznego przełączenia w tryb nauki zdalnej, problemy sprawiają  z kolei braki sprzętowe. W części rodzin uczniowie mają ograniczony dostęp do komputera z internetem. Pomocny  okazał się w tym przypadku program resortu cyfryzacji w ramach którego samorządy uzyskują dofinansowanie zakupu sprzętu. Powiat Stargardzki za blisko 100 tys. zł otrzymanego dofinansowania mógł kupić dzięki temu 33 laptopy i 2 tablety, dzielone obecnie między szkoły. Dużą rolę odgrywa jednak również „samopomoc” w szkołach, gdzie dyrektorzy użyczają uczniom szkolny sprzęt na czas nauki zdalnej.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja