Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Nowoczesne, nowatorskie i prekursorskie rozwiązania w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:

Rozwój budownictwa przyczynił się do wzbogacenia się muzealników o eksponaty pozyskiwane z wykopalisk archeologicznych.

Nowoczesne, nowatorskie i prekursorskie rozwiązania w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie

W konsekwencji tego, nie tylko stargardzki, ale większość muzealnych magazynów niebezpiecznie się skurczyły.

W 2014 roku Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie rozpoczęło przystosowywanie pomieszczeń gospodarczych w budynku jednaj ze szkół na Osiedlu Zachód, na magazyn muzealny zabytków archeologicznych. Zadanie to każdego roku dofinansowywane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Rozwój infrastruktury kultury”.

W 2018 roku MAH kontynuowało rozpoczęte w 2016 roku wyposażanie magazynu zabytków archeologicznych w regały przesuwne do przechowywania zabytków, zakupiono również skrzynie plastikowe z pokrywami, w których będą przechowywane zbiory.

Projekt jest jedynym takim w naszym regionie i jednym z pierwszych w kraju. Kiedy zostanie ukończony, a to już niebawem, stargardzki magazyn będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju, a może nawet najnowocześniejszym, gdyż oprócz samej inwestycji w budynek i jego wyposażenie pracownicy MAH w Stargardzie zakupili bardzo nowoczesny mikroskop i planują zakup skanera 3D.

Stargardzcy muzealnicy stali się również prekursorami w sposobie oznaczania zbiorów muzealnych. Po wielu próbach udało się zakupić drukarkę, która będzie służyła do nanoszenia numerów inwentarzowych na eksponaty.

Obecnie zbiory archeologiczne MAH w Stargardzie liczą kilkaset tysięcy eksponatów, głównie są to wyroby gliniane, ceramiczne, metalowe, skórzane, szklane, z poroża i kości zwierząt. Oprócz tego MAH w Stargardzie, na podstawie porozumienia zawartego z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, będzie docelowo przyjmować materiał archeologiczny z innych miast zachodniej części województwa. W województwie zachodniopomorskim nie ma magazynu zabytków archeologicznych o charakterze centralnym, w którym różne muzea mogłyby składować zabytki. Lokalizacja takiego magazynu w naszym mieście, z uwagi na dogodne położenie komunikacyjne Stargardu, stanowi dodatkowy atut.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA