Zespół Szkół nr 2 jest szkołą, która bardzo angażuje się w promowanie postaw przedsiębiorczości oraz kształcenia i szkolenia zawodowego zarówno wśród uczniów jak
i społeczności lokalnej. Dowodem tego są liczne przedsięwzięcia zrealizowane przez nauczycieli i młodzież. Zespół Szkół nr 2 wziął udział w dwóchprogramach: Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych i Światowym TygodniuPrzedsiębiorczości, największym na świecie wydarzeniu promującym przedsiębiorczość wśród młodych ludzi, aktywnie realizując zadania związane z programem „Otwarta firma – biznes przy tablicy”. W listopadzie nauczyciele przedmiotów zawodowych: p. Alicja Kulewska, p. Joanna Piskorz, p. Krystyna Wiśniewska, p. Jolanta Stępczyńska, p. Sylwia Wołkowicz Jaszczuk i p. Marta Wechmann kierując się ideą: „Młodzi ludzie chętnie uczą się od praktyków!”zorganizowały spotkania uczniów z przedstawicielami różnych firm i instytucji.
Uczniowie pierwszych, drugich i czwartych klas kształcący się w zawodach: technik ekonomista i technik logistyk wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Banku PKO S.A. w Stargardzie- Panią Anną Maczek i Panem Mariuszem Brodowskim. Pracownicy banku przedstawili uczniom rolę jaką odgrywa bank centralny i banki komercyjne w gospodarce. Omówili również pakiet produktów jakie proponuje Bank PKO S.A. w Stargardzie swoim klientom. W szkole gościła również przedstawicielka CreditAgricole Bank Polska S.A. – Pani Melania Adamczuk. Zapoznała ona uczniów ze strukturą polskiego systemu bankowego. Przedstawiła role instytucji finansowych przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystania z usług finansowych. Uczniowie byli szczególnie zainteresowani możliwościami korzystania z elektronicznej obsługi rachunków bankowych.Zadawali szereg pytań dotyczących zagadnień praktycznych, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi. Prowadzący spotkania aktywizowali młodzież zadając pytania. Za prawidłowe odpowiedzi przyznawali nagrody w postaci upominków firmowych.
Kolejne spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Stargardzie Panią EdytąDomińczak adresowane było do uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich kształcących się w zawodach: technik handlowiec, technik spedytor i technik hotelarstwa. Pani rzecznik przedstawiła przykłady korzystania z uprawnień konsumenta z tytułu niezgodności towaru z umową i z tytułu gwarancji oraz zasady składania reklamacji. Praktyczne przykładyrozstrzygania sporów konsumenckich wzbudziły szczególne zainteresowanie uczestników. Uczniowie apoznali się również z prawami konsumentów oraz instytucjami stojącymi na ich straży.
Młodzież spotkała się również z doradcami zawodowymi z Powiatowego Urzędu Pracy - Panią Magdaleną Winnicką oraz Panią Ewą Nowicką. W spotkaniu uczestniczyły klasy czwarte o profilu ekonomicznym oraz logistycznym. Zaproszone Panie przedstawiły uczniom informacje niezbędne do tego, aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy, informacje na temat praw i obowiązków osoby bezrobotnej oraz poszukującej pracy. Omówiły również w jaki sposób sporządzić dokumenty aplikacyjne dotyczące konkretnej oferty pracy oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Ciekawe było także spotkanie ekonomistów z drugiej klasy z przedstawicielką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Stargardzie Panią Agnieszką Stelmachowską. Zaproszony gość wyjaśnił uczniom jaką rolę w gospodarce pełni Zakład Ubezpieczeń Społecznych, omówił procedury związane z zakładaniem przedsiębiorstwa, ze zgłoszeniem firmy w ZUS oraz zgłoszeniem właściciela firmy i pracowników do ubezpieczeń.
Reprezentanci większości trzecich i czwartych klas uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielką Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o. z Kołbaskowa.Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wymagań jakie stawia ten pracodawca potencjalnym pracownikom. Młodzież miała okazję poznać bliżej zakres działań tego przedsiębiorcy orazzasady handlu elektronicznego B2C. Na zakończenie spotkania najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali firmowe upominki. Szczegóły tego spotkania nauczyciele uzgadniali z Panem Sławomirem Ksiazkiewiczem.
Z kolei do logistyków i spedytorów adresowane były spotkania z Panem Mariuszem Marianowskim reprezentującym Cargotec Poland Sp. z o.o. Kalmar Multi Assembly Unit w Stargardzie. Dyrektor ds. logistyki w bardzo ciekawy sposób zaprezentował zebranym zadania, jakie realizuje ta firma. Przedstawił nowoczesne rozwiązania logistyczne oraz zasady rekrutacji na staże, praktyki zawodowe czy do pracy na różnych stanowiskach. Spotkania zakończyły się w oryginalny sposób – quizem sprawdzającym wiedzę uczniów. Młodzieży spodobała się taka forma rywalizacji i aktywnie odpowiadali na wylosowane pytania. Za poprawne odpowiedzi przyznawane były nagrody firmowe.
W listopadzie Zespół Szkół nr 2 zorganizował również Dzień Otwarty zapraszając do rozmów o zawodach gimnazjalistów, uczniów szkół podstawowych Powiatu Stargardzkiego i Miasta Stargard, a także rodziców uczniów oraz wszystkie osoby zainteresowane kształceniem zawodowym. Tego dnia Ekonomik gościł ponad sześciuset uczniów z trzecich klas gimnazjów oraz z ósmych klas szkół podstawowych. Zaproszeni uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję zwiedzić szkołę pod opieką przewodników, którymi byli nauczyciele oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 2. Gimnazjalistom oraz uczniom szkół podstawowych zaprezentowano ofertę edukacyjną Zespołu Szkół nr 2 na rok szkolny 2018/2019, liczne sukcesy uczniów w konkursach i olimpiadach ogólnopolskich, a także twórcze przedsięwzięcia realizowane w szkole. Uczestnicy spotkania zdobyli najważniejsze informacje dotyczące każdego z zawodów, w których kształci szkoła, dowiedzieli się gdzie mogą podejmować pracę w wybranym zawodzie, poznali korzyści z wyboru kształcenia zawodowego.
Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie, z pełnym zaangażowaniem nauczycieli i uczniów, przystąpił do realizacji zadań związanych z realizacją Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych oraz Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Nauczyciele mają świadomość korzyści płynących z uczestnictwa w tych programach. Dotyczą one uczniów-przyszłych absolwentów, nauczycieli przedmiotów zawodowych, szkoły, ale również samych pracodawców.W wyniku nawiązanej współpracy z pracodawcami nastąpiła poprawa efektywności i jakości kształcenia zawodowego uczniów. Wykształciła u uczestników postawę przedsiębiorczości niezbędną do zdobywania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Uczniowie, w coraz większym stopniu, nabywają świadomość potrzeby planowania swojej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Przyczyniło się to również do pełniejszego przygotowania uczniów do egzaminów z poszczególnych kwalifikacji zawodowych. Pracodawcy zapraszali społeczność szkolną do poznania firm podczas odwiedzin w ich miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Przyniesie to korzyści nie tylko uczniom ale i nauczycielom, którzy będą mieli okazję zapoznania się z najnowszymi zdobyczami techniki i nowoczesnymi technologiami. Pozwoli również na poznanie potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych pracodawcy.Współpraca dała szansę promocji samemu pracodawcy na lokalnym rynku pracy oraz przygotowania sobie przyszłej, dobrze wyszkolonej kadry pracowników. Za zaangażowanie w realizację projektów promujących przedsiębiorczość i kształcenie zawodowe Zespół Szkół nr 2 otrzymał certyfikat.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Edukacja
- BIZNES PRZY TABLICY ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W STARGARDZIE