Dzisiaj jest: 26.3.2019, imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Arkońska i Zdunowo z inwestycjami. Tworzymy lepsze warunki dla leczenia chorób nerek

Dodano: 5 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Blisko sto łóżek dla pacjentów z chorobami nerek i ponad 20 nowych stanowisk do dializ.

Arkońska i Zdunowo z inwestycjami. Tworzymy lepsze warunki dla leczenia chorób nerek
Do tego nowoczesne Centrum Diagnostyczne, blok operacyjny czy poradnia. Przy ulicy Arkońskiej ruszyła warta ponad 46,5 mln zł inwestycja w nowy budynek dla neurologii i nefrologii w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. Skonsolidowana przed rokiem jednostka inwestuje także w Zdunowie, gdzie dzięki 7 mln zł udało się przebudować stary blok operacyjny na potrzeby nowoczesnych pracowni diagnostycznych.

- Nowe inwestycje to najlepszy sygnał, że proces konsolidacji szpitali przebiega stabilnie. Chcieliśmy uchronić ratować Zdunowo przed upadkiem i to się udało. Chcieliśmy, by nie ucierpieli na tym pacjenci i to się również udało. Chcę bardzo mocno podziękować dyrekcji szpitala, lekarzom i załodze za wykonanie wielkiej pracy. To olbrzymi wysiłek, za który jestem wdzięczny. – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Sytuacja w ochronie zdrowia i ciągle nie wystarczające finansowanie procedur medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie ułatwia funkcjonowania skonsolidowanego szpitala, ale jego sytuacja jest bezpieczna na tyle, by prowadzić inwestycje i się ciągle rozwijać.

26 miesięcy ma potrwać budowa nowej siedziby dla oddziałów neurologii, udarowego, nefrologii oraz stacji dializ. Firma Warbud już ogrodziła teren po dawnym budynku dyrekcji przy ul. Broniewskiego i przygotowuje się do jego wyburzenia. W okolicach grudnia br. ruszą prace budowlane.  Nowy budynek zostanie połączony z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Diagnostycznym i Blokiem Operacyjny (w którym wykonywane są m. in. przeszczepy). Poprawi się infrastruktura, podniesie się jakość świadczonych usług na czym zyskają m. in. dializowani pacjenci. Na parterze budynku będzie nowa stacja dializ z 23 stanowiskami, które umożliwią stosowanie technik pozaustrojowego oczyszczania krwi i dializ otrzewnowych. Tuż obok będzie zlokalizowana Poradnia Nefrologiczna. Pierwsze piętro zajmie Oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek, gdzie w pokojach dwu i trzyosobowych przewidziano 30 łóżek. Lokalizacja będzie sprzyjała także hospitalizacji pacjentów z Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego (co ważne szczególnie w dobie wzrostu liczby chorób sercowo – naczyniowych w województwie zachodniopomorskim, w tym udarów), którzy wymagają natychmiastowej i kompleksowej opieki wielu specjalistów: neurologii, kardiologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej i anestezjologii. Dla Oddziału Neurologii przeznaczono drugie piętro budynku i 29 łóżek. Na tym piętrze znajdzie się także kaplica. Trzecie piętro to Oddział Udarowy na 26 łóżek oraz rehabilitacja.

Projekt ”Podniesienie jakości i dostępności usług medycznych SPWSZ w Szczecinie poprzez budowę budynku na potrzeby Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek, Stacji Dializ, Oddziału Neurologii wraz z Oddziałem Udarowym oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego wraz z wyposażeniem” obejmuje inwestycje warte 46,5 mln zł, z czego 32 mln zł to wsparcie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Zakończenie inwestycji zaplanowano wraz z końcem 2020 r. Dodatkowo szpital otrzymał dotację w budżetu Województwa o wartości blisko 2 mln zł.

Nowa Centralna Diagnostyka Obrazowa w Zdunowie
Blisko 7 mln złotych kosztowała przebudowa starego bloku operacyjnego na nowoczesną pracownię diagnostyczną w szpitalu przy ul. Sokołowskiego w Zdunowie. Nowoczesny tomograf komputerowy pozwala na wykonywanie niemożliwych do tej pory badania naczyniowego, czy angiografii tętnic. Tomograf jest niezastąpiony w kompleksowej diagnostyce po urazach wielonarządowych. W przypadku pacjentów pulmonologicznych znacznie ma fakt, że istnieje możliwość redukcji dawki promieniowania. Każdego dnia wykonywanych jest tu nawet 40 takich badań.

W nowym Centrum znajdują się także 3 pracownie USG. Niezbędne w przypadku badania narządów ruchu, ale i biopsji (najczęściej płuc czy opłucnej), które często przeprowadzane są w asyście ultrasonografii. Z nowoczesnej pracowni RTG korzystają w większości pacjenci chirurgii urazowo-ortopedycznej, ale także pulmonologii, czy torakochirurgii. Ze względu na dużą liczbę pacjentów Centrum wykonuje nawet 200 takich badań dziennie. W gabinecie obok znajduje się densytometr, który służy do badania gęstości kości. Lekarze mają do dyspozycji kilka stanowisk w gabinetach opisowni.

Wszystkie pracownie i gabinety CDO znajdują się w jednym miejscu: na parterze w centralnej części budynku. Dzięki temu pacjenci ambulatoryjni, stacjonarni jak i pilne przypadki trafiające do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego mają dobry dostęp do diagnostyki. Pomieszczenia są klimatyzowane. Inwestycja kosztowała łącznie 6,93 mln zł., z czego 2,5 mln zł pochodziło z Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. 2,23 mln zł szpital otrzymał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko  na lata 2014-2020.

 
Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ORKIESTRA CAMERATA STARGARD. Koncert 24.03.2019. GALERIA