Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Marszałek zwraca pieniądze za opiekę nad dzieckiem, można jeszcze skorzystać

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Programem "Zachodniopomorskie Małe Skarby" realizowany przez Urząd Marszałkowski cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Marszałek zwraca pieniądze za opiekę nad dzieckiem, można jeszcze skorzystać
Mimo to w pierwszym naborze nie rozdano całej puli pieniędzy na niego przeznaczonych, dlatego ogłoszono kolejny nabór wniosków. Można je składać do 22 października.

 Jeszcze ponad 200 rodziców może starać się o refundację kosztów zatrudnienia niani, opiekuna dziennego czy posłania dziecka do żłobka. We wrześniu odbył się pierwszy nabór wniosków do programu "Zachodniopomorskie Małe Skarby". Zainteresowanych wsparciem było bardzo wielu. Tylko pierwszego dnia do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie wpłynęło 145 zgłoszeń. Po zakończeniu naboru, 20 września 2018 r. było ich już 481. Spośród zakwalifikowanych do projektu rodziców większość, tj. 472, stanowiły mamy.

1 października ruszył drugi nabór do projektu, który będzie trwał do 22 października. Dokumenty rekrutacyjne, które są do pobrania na stronie www.wup.pl w zakładce Małe Skarby, można składać w kancelarii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie przy ul. A. Mickiewicza 41 lub wysłać pocztą (za termin złożenia uznaje się datę wpływu do siedziby). Kolejne nabory ogłaszane będą w trybie miesięcznym, do momentu zakwalifikowania do udziału w projekcie 700 uczestników.

Wsparcie w projekcie kierowane jest głównie do rodziców bezrobotnych oraz biernych zawodowo, czyli na przykład korzystających z urlopu wychowawczego. O pomoc mogą też ubiegać się mamy, będące na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, które planują powrócić do pracy. Powracający do pracy rodzic może starać się o refundację pobytu dziecka w żłobku do 1140 zł miesięcznie, klubie dziecięcym do 760 zł miesięcznie, u opiekuna dziennego do 1140 zł miesięcznie oraz niani (może nią być także ktoś z rodziny, np. babcia lub siostra) do 2375 zł miesięcznie. Rodzice muszą zapewnić jedynie 5 proc. wkładu własnego do tych kwot. Refundację będzie można otrzymać do 12 miesięcy kosztów opieki.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku odsetek dzieci objętych opieką instytucjonalną, czyli w żłobku, klubie dziecięcym, u opiekuna dziennego lub niani, w województwie zachodniopomorskim wyniósł jedynie 10,5 proc. w tym 9,9 proc. w żłobkach. Oznacza to, że tylko co 11 dziecko w tej grupie wiekowej miało zapewniony pobyt w placówce opieki. Województwo Zachodniopomorskie i WUP w Szczecinie przeznaczy blisko 14 mln zł, by to się zmieniło.

Zachodniopomorskie Małe Skarby to autorski projekt realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, który ma pomóc rodzicom dzieci do lat trzech powrócić do pracy. Jego realizacja możliwa jest dzięki negocjacjom z Komisją Europejską, umożliwiającym jego finansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. - Nie jest tajemnicą, że dostępność do żłobków, szczególnie w mniejszych miejscowościach, jest sporym wyzwaniem, dlatego program Zachodniopomorskie Małe Skarby przewiduje różne formy wsparcia dla rodziców dzieci do lat trzech. Dajemy szansę wszystkim, którzy chcą wrócić do pracy. Wyniki pierwszego naboru pokazują, że jest to wyczekiwana i cenna pomoc, zwłaszcza dla mam- mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1