Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Dramatyczne skutki suszy na polach

Dodano: 8 miesięcy temu

Dotkliwe straty w rolnictwie.

Dramatyczne skutki suszy na polach

Utrzymująca się susza powoduje dotkliwe straty w uprawach zbóż i rzepaku na polach gmin powiatu stargardzkiego i całego regionu Pomorza Zachodniego. Z raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który dotyczy okresu od 1 maja do 30 czerwca wynika, że  długotrwała susza dotyka całe województwo zachodniopomorskie.  W tej sytuacji Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w porozumieniu z Urzędem Wojewody i Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, powołuje komisje szacujące szkody w gospodarstwach rolnych.
 

System jednolitego szacowania szkód w uprawach spowodowanych przez suszę ma usprawnić działania, których celem jest wsparcie dla poszkodowanych rolników i producentów rolnych. Oprócz Ośrodka Doradztwa Rolniczego, wnioski o dopłaty do kredytów bankowych i gwarancji spłaty kredytów na wznowienie produkcji rolnej, przyjmuje też  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest również możliwość umorzenia lub ulgi w składkach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, o które mogą wystąpić  poszkodowani przez suszę rolnicy. Podstawą jest jednak raport komisji, szacującej wysokość strat w gospodarstwie.
 

W całym regionie straty w uprawach szacuje 110 komisji. Liczbę poszkodowanych gospodarstw rolnych określono wstępnie na ponad  8,5 tys. Straty w  uprawach dotyczą natomiast  powierzchni ponad 223 tys. ha. To dane Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Zachodniopomorskiego z  4 lipca 2018 r. Szacunkową wartość tych szkód określono na ok. 150 mln zł.  Jak zaznaczają komisje, skala  strat z dnia na dzień rośnie. Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach przypomina, że ustalenia wysokości szkody dokonuje komisja na miejscu. W skład komisji wchodzi pracownik ZODR pracownik urzędu gminy oraz przedstawiciel Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.  
 

W siedzibach gmin na terenie powiatu stargardzkiego dostępna jest informacja o możliwości składania wniosków i warunkach przyznania odszkodowań. Wnioski o przyznanie odszkodowań można otrzymać w siedzibach gmin, Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego oraz w gminnych i powiatowych punktach doradztwa.
 

Z danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że w 114 gminach Pomorza Zachodniego zagrożone są zboża ozime i jare na terenie wszystkich gmin. Stanowi to blisko 90 proc.  powierzchni upraw w regionie. Susza dotyka również uprawy roślin strączkowych, krzewów owocowych oraz warzyw gruntowych. Sytuacji nie poprawią lipcowe prognozy długoterminowe dla regionu, które nie przewidują większych opadów deszczu.
 

Zdjęcia z szacowania szkód na polach, udostępnione przez ZODR Barzkowice ukazują tylko w niewielkim stopniu skalę problemu, z jakim borykają się rolnicy i producenci rolni- także w gminach powiatu stargardzkiego.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA