Jak rodziły się pierwsze w PRL opozycyjne wydawnictwa, drukujące „bibułę”? Na te i wiele innych pytań odpowie jeden z najważniejszych i najbardziej aktywnych opozycjonistów w PRL, Mirosław Chojecki podczas spotkania w poniedziałek 12 grudnia br. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Mirosław Jerzy Chojecki (ur. 1 września 1949 w Warszawie) to polski wydawca, działacz opozycji w PRL, producent filmowy. Syn Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej (pseud. Kama), uczestniczki zamachu na Franza Kutscherę i powstania warszawskiego. W marcu 1968 uczestniczył w strajku studentów na Politechnice Warszawskiej, za co został usunięty z uczelni. Od 1967 do 1972 należał do Zrzeszenia Studentów Polskich. W 1974 ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Instytucie Badań Jądrowych. W czerwcu 1976 należał do uczestników akcji pomocy represjonowanym robotnikom Ursusa i Radomia. W tym samym roku znalazł się wśród organizatorów Komitetu Obrony Robotników. Zajął się niezależną działalnością wydawniczą, odpowiadał za powielanie Komunikatu „KOR” i Biuletynu Informacyjnego „KOR”
Podczas poniedziałkowego spotkania Mirosław Chojecki opowie o rozwoju struktur antykomunistycznej opozycji w PRL i o tym, jak przerodziły się w najpotężniejszy ruch wydawniczy w całym tzw. bloku wschodnim. Jakie tytuły prasowe i książkowe były wydawane w latach 70. i 80. XX wieku i dlaczego? Jak była zorganizowana praca konspiracyjnych drukarni, ich zaopatrzenia w urządzenia i maszyny drukarskie, matryce, papier, farbę, ich sieć transportu. magazynów oraz kolportażu wydawnictw? Jak był zorganizowany przemyt przez „żelazna kurtynę” pomocy dla nich? Jaką cenę płacili podziemni wydawcy, drukarze i kolporterzy za swoją opozycyjną aktywność?
Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa „bibuły”, czyli podziemnych wydawnictw z czasów PRL.
Pomorze Zachodnie wsparło organizację wydarzenia.
We wtorek 13 grudnia (godz. 11.00) Mirosław Chojecki spotka się z uczniami i nauczycielami w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi (Al. Wojska Polskiego 119)
„Jak z pomocą gumki od majtek walczyliśmy z komunistyczną cenzurą”
Spotkanie z Mirosławem Chojeckim
Poniedziałek 12 grudnia br. godz. 17.00
Książnica Pomorska w Szczecinie (sala im. Zbigniewa Herberta)
Wstęp wolny
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Region
- ?Jak z pomocą gumki od majtek walczyliśmy z komunistyczną cenzurą?