To szczególne i znane żeglarzom jezioro, może poszczycić się najczystszymi i najszerszymi plażami śródlądowymi w zachodniopomorskim. To właśnie tu, 4 i 5 lipca, odbyły się 42. Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie i Puchar Prezydenta Miasta Stargard.
Organizatorem regat było Stowarzyszenie „Miedwie” oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie. Bezwietrzna i upalna pogoda była szczególnie wymagająca dla zawodników. Komisja sędziowska z Tomaszem Paterkowskim na czele, nie raz czekała, choć na odrobinę wiatru, aby można było kontynuować rywalizację.
Na szczęście wszystko odbyło się bez jakichkolwiek problemów i organizatorzy mogli powitać około 70 zawodników z 28 jachtów. W tym roku żeglarze zmagali się przez dwa dni w klasach: Omega, Jachty Kabinowe T1, T2, T3, TR, SIGMA ACTIVE oraz Long Dystans - OPEN.
- To były zdecydowanie udane regaty. Organizatorzy są bardzo zadowoleni z przebiegu z zawodów. Nad bezpieczeństwem żeglarzy przez cały czas czuwała policja wodna - mówi Grzegorz Flas, organizator i prezes Stowarzyszenia „Miedwie”. - Nasza przystań, choć jest skromna, to jestem przekonany, że podołała organizacji tak prestiżowego spotkania, jakim jest Puchar Polski Jachtów Kabinowych 2015. Dziękuję wszystkim za przybycie oraz tym, którzy pracowali przy regatach - dodaje prezes.
Była to 42. edycja regat z ponad 50 letnią tradycją i niezmiennie kontynuowanych od 1997 roku pod patronatem MDK i od 2007 roku wspieranych finansowo przez Stowarzyszenie „Miedwie”, Gminę Kobylanka, Miasto Stargard oraz wielu wspaniałych darczyńców. Regaty „O Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie” od początku były poligonem klas przygotowawczych i olimpijskich. W 1997 roku pierwsze kroki w tych regatach w klasie Optimist stawiała nasza reprezentantka olimpijska z Londynu w 2012 roku Agnieszka Skrzypulec, (klasa er470) - wtedy zawodniczka żeglarskiej szkoły ze Szczecina. Żeglarze zgodnie byli zadowoleni z tegorocznego spotkania.
- W imieniu wszystkich dziękujemy za sprawne przeprowadzenie regat – mówi Artur Słowik z Młodzieżowej Sekcji Żeglarskiej. Nie ma żeglarza regatowego liczącego się na Pomorzu, który by nie startował w tych regatach, do tego trwających tak długo pod jedną nazwą i łączących pokolenia regatowców - dodaje.
Wielkim zainteresowaniem cieszyli się Ryszard Chybiński i Janusz Olszewski. Obaj olimpijczycy uczestniczyli w zawodach Przyjaźń-84, na których w żeglarskiej klasie Soling zajęli 6. Miejsce. Przyjaźń-84 to cykl międzynarodowych zawodów sportowych zorganizowanych w 1984 przez kraje socjalistyczne, jako alternatywa dla Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.