Konwencje wyborcze, rozmowy z mieszkańcami i wieszanie plakatów to nie jedyne przygotowanie do wyborów samorządowych, które trwają aktualnie w mieście. W Urzędzie Miejskim trwają już prace związane z technicznym przygotowaniem lokali wyborczych.
Na każdym rogu ulicy w Stargardzie z latarni ulicznych, płotów i billboardów atakują nas kandydaci na radnych ubiegających się o mandat w wyborach samorządowych 7 kwietnia. Z pewnością taka ilość ulotek i plakatów wiąże się z dużym wysiłkiem włożonym w przygotowania do wyborów. Prace związane z promowaniem kandydatów to nie jedyne, które trwają w związku ze zbliżającym się głosowaniem.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Zdzisław Wilk poruszył temat przygotowania lokali wyborczych do nadchodzących wyborów samorządowych. - Zgłosiła się do mnie osoba, która była w komisji wyborczej w październiku 2023 r. Strasznie narzekała na warunki, w jakich muszą pracować członkowie komisji- powiedział radny. - Dotyczy to komisji nr 16, 17 w SP nr 1. Czy w takich samych warunkach będą pracować członkowie komisji w zbliżających się wyborach? Pomieszczenia, które są przeznaczone na lokale wyborcze, są stanowczo za małe. Do tego stopnia, że część członków komisji musi przebywać na korytarzach. Brak pomieszczenia socjalnego, brak witryn na wywieszenie ostatecznych protokołów wyborczych. Czy te warunki w wyborach 7 kwietnia będą zmienione?- zapytał.
Rafał Zając, Prezydent Stargardu przyznał, że ostatnie wybory były dużym sprawdzianem z odpowiedniej organizacji głosowania. - Po wyborach październikowych wszyscy zmierzyliśmy się z rekordową frekwencją, która była frekwencją historyczną. Lokale wyborcze nie były przygotowane na tak duży napór ludzi. Szczególnie na kulminację w konkretnych godzinach- przyznał Prezydent. - Mamy sporo refleksji co do tego, w jaki sposób przygotować lokale wyborcze. Biorąc pod uwagę, że ta frekwencja rzeczywiście może się ukształtować na wyższym poziomie. A to wymaga lokalu, który ma większą salę do obsługi wyborców. Wymaga po prostu większego zabezpieczenia. Nie potrafię teraz odpowiedzieć konkretnie o lokalach 16, 17, ale sobie tą uwagę zapisaliśmy i również poddamy to analizie- dodał Rafał Zając.
Za techniczno-organizacyjną stronę przygotowania lokali wyborczych odpowiada wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jak informuje Gazeta Prawna, właściwe przygotowanie lokali wyborczych, odpowiednie ich urządzenie, aktualizacja spisu wyborców, zorganizowanie dowozu niepełnosprawnych i osób po 60. roku życia do lokali wyborczych, to tylko niektóre z obowiązków. Ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu wyborczego nałożyła również obowiązek informowania niepełnosprawnych i osób po 60. roku życia o wyborach i przysługujących im uprawnieniach. Od zeszłego roku lokali wyborczych jest też więcej, ponieważ obwodowe komisje wyborcze mogą być utworzone już w miejscowościach powyżej 200 mieszkańców.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Wybory Samorządowe
- Jak Miasto przygotowuje się do wyborów samorządowych?