Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Zarząd Województwa wybrany, dwóch stargardzian w prezydium Sejmiku

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Aż dwa dni potrzebowali radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego na wybór przedstawicieli zarządu Województwa oraz prezydium Sejmiku.

Zarząd Województwa wybrany, dwóch stargardzian w prezydium Sejmiku

Aż dwa dni potrzebowali radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego na wybór przedstawicieli zarządu Województwa oraz prezydium Sejmiku. Dwóm radnym ze Stargardu powierzono obowiązki wiceprzewodniczących Sejmiku.

Radni Marcin Przepióra (Koalicja Samorządowa, OK Samorząd) oraz Sebastian Szwajlik (Trzecia Droga) zostali wybrani w czwartek w skład prezydium Sejmiku Województwa. Będą pełnili zaszczytną funkcję wiceprzewodniczących. Dołączył do nich również Janusz Żmurkiewicz (Koalicja Obywatelska), były prezydent Świnoujścia. Przewodniczącą na kolejną kadencję ponownie została wybrana Teresa Kalina (Koalicja Obywatelska).

 


W środę podczas głosowania radni sejmiku zdecydowali, że funkcję Marszałka Województwa ponownie pełnić będzie Olgierd Geblewicz. Głosowało na niego 19 z 30 radnych. Jego kontrkandydata Marka Subocza poparło 10 radnych. Po tym wyborze Marszałek poprosił o przerwę w obradach do godz. 12 w czwartek. Na wznowionym posiedzeniu dokonano wyboru członków Zarządu Województwa. Z Olgierdem Geblewiczem współpracować będzie Anna Bańkowska (Koalicja Obywatelska), która odpowiadać będzie za sprawy kultury, turystyki i opieki społecznej, Jakub Kowalik (Koalicja Obywatelska)- infrastrukturę oraz środowisko i klimat, Marcin Łapeciński- rozwój obszarów wiejskich i rolnictwo oraz Bogdan Jaroszewicz- edukacja, inwestycje, informatyka i bezpieczeństwo.
 


Olgierd Geblewicz powiedział, że otrzymane wotum zaufania jest dla niego budujące i mobilizujące. - Z wielkim wzruszeniem i odpowiedzialnością przyjmuje ten wybór i misję tworzenia Zarządu Województwa, bo wówczas będę pełnoprawnym marszałkiem siódmej kadencji. To jest zaufanie od sił prosamorządowych. Będę starał się kształtować Zarząd Województwa i prowadzić sprawy regionu tak jak wyznaczy sejmik. Nasi wyborcy obdarzyli nas wielkim zaufaniem, szczególnie mnie, dlatego serdecznie im dziękuję. Nie zawiedźmy ich. Za pięć lat chce zostawić region jeszcze piękniejszy i jeszcze lepszy- powiedział Marszałek.
 


Marszałek podczas obrad Sejmiku przedstawił również swój plan na rozpoczynającą się kadencję. - Dziękuję za zaufanie dla mnie i zaproponowanych członków zarządu województwa. Zrobimy wszystko, aby współpraca z sejmikiem województwa układa się jak najlepiej- powiedział Olgierd Geblewicz. - Po raz czwarty mam szansę przestawić nasze planach na lata następne. Pierwszy cel to działania społeczne nastawione na człowieka. Chcemy budować wspólnotę wrażliwą. To głównie obszar zdrowia, w który w ostatnich dwudziestu latach zainwestowaliśmy ponad 1 mld złotych. Chcemy, by nasza wspólnota była równa. Myślę tu o prawach kobiet czy o kontynuacji Zachodniopomorskich Małych Skarbów. Potrzebujemy także wspólnoty włączającej osoby z niepełnosprawnościami, stąd planujemy dalszą współpracę z Zakładami Aktywności Zawodowej dającymi na Pomorzu Zachodnim ponad 700 miejsc pracy. Praca dla tych osób to godność i przywilej. Wesprzemy tzw. sektor „silver economy”, bo potrzebujemy doświadczenia seniorów na rynku pracy. Chcemy także wspólnoty wykształconej, szczególnie na terenach wiejskich i dostosowania edukacji do aktualnych potrzeb- dodał Marszałek.

Wśród planów Marszałka znalazła się również dalsza poprawa infrastruktury sportowej, inwestycje w kulturę, zielone zmiany w Europie czy szeroki pakiet przedsięwzięć w infrastrukturę gospodarczą, logistyczną, drogową, kolejową (dalsza modernizacja taboru), lotniczą (modernizacja lotniska Szczecin-Goleniów) i rowerową (kolejne odcinki tras).

 


 

Foto: Pomorze Zachodnie

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja