Dzisiaj jest: 12.6.2026, imieniny: Gwidona, Leonii, Niny

Droga woda w gminie Stargard. Mieszkańcy zszokowani rachunkami, a radni zlikwidowali dopłaty

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Prawie o połowę- o tyle od marca zdrożała dostawa wody i odprowadzenie ścieków w gminie Stargard.

Droga woda w gminie Stargard. Mieszkańcy zszokowani rachunkami, a radni zlikwidowali dopłaty

Prawie o połowę- o tyle od marca zdrożała dostawa wody i odprowadzenie ścieków w gminie Stargard. Mieszkańcy są zszokowani, zapoznając się z fakturami, a radni tuż przed podwyżką zlikwidowali dopłaty z gminnej kasy, które funkcjonowały od lat.

W ostatnich dniach do skrzynek pocztowych i e-mail mieszkańców gminy Stargard trafiły faktury za dostarczoną wodę oraz odprowadzone ścieki obejmujące marzec i kwiecień. Do tej pory stawka za 1 m3 wody wynosiła 5,04 zł netto oraz 15,55 zł netto za 1 m3 odebranych ścieków. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Stargard nr XIV/133/25 z 24 października 2025 r. zostały udzielone dopłaty z budżetu Gminy dla odbiorców usług w wysokości 0,81 zł netto do każdego sprzedanego 1 m3 wody oraz 3,42 zł netto do każdego odprowadzonego 1m3 ścieków.

Urzędnicy, wprowadzając dopłaty w 2022 r., argumentowali swój pomysł tym, że w związku z sytuacją w kraju, która po części była pokłosiem pandemii, obywatele borykali się ze znacznymi podwyżkami cen w każdym sektorze. - Istotną pomocą dla mieszkańców gminy okazać się może instytucja przyznawania dopłat taryfowych do cen wody i ścieków. Dopłaty przekazuje się przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, które w konsekwencji pobiera od odbiorców usług niższe należności za świadczone przez siebie usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków- zapisano w uchwale wprowadzającej przywilej. Wzrost cen argumentowany był inflacją, drastyczną podwyżką cen za materiały eksploatacyjne oraz podwyżką cen za prąd, dzięki którym urządzenia dostarczające wodę i odbierające ścieki funkcjonują.

Od marca nowe stawki i to nie koniec podwyżek

5 marca zaczął obowiązywać nowy cennik wprowadzony przez Wodociągi Zachodniopomomorskie. Według nowej stawki mieszkańcy miejscowości w gminie Stargard za dostarczoną wodę będą płacili 6,31 zł netto, a za odebrane ścieki 17,80 zł netto za 1 m3. To wzrost odpowiednio o 49,2 oraz 46,7 procent. Drastycznie wzrosła również opłata abonamentowa, która wynosi teraz 17,60 zł za okres rozliczeniowy, a wynosiła 7,76 zł netto. Za odprowadzone ścieki opłata wynosiła 3,00 zł, a teraz obowiązuje stawka 14,10 zł netto.

Wprowadzone w marcu podwyżki to dopiero początek wzrostu cen usług świadczonych przez Wodociągi Zachodniopomorskie. Obecne stawki będą obowiązywały do 4 marca 2027 roku. Potem doprowadzenie wody wzrośnie do 6,80 zł za m3, a odprowadzonych ścieków do 19,31 zł za m3. Kolejne stawki będą obowiązywały od 5 marca 2028 do 4 marca 2029 roku. Opłata za wodę wzrośnie do 6,89 zł za 1 m3, a ścieki- 19,85 zł netto za 1 m3. Wzrosną też opłaty abonamentowe.

Radni znieśli dopłaty z budżetu gminy

Funkcjonujące od 2022 roku dopłaty z budżetu gminy obowiązywały do końca taryfy opłat, która zmieniła się z dniem 5 marca 2026 r. Aby obowiązywały nadal, Rada Gminy powinna podjąć kolejną uchwałę w tej sprawie. Taka uchwała została przedstawiona radnym do głosowania na sesji Rady Gminy w dn. 27.03.2026 r. Wysokość dopłat za wodę miała wynosić 0,37 zł za 1 m3 w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy, 0,63 zł w drugim roku, a 0,81 zł netto w trzecim roku. Za odprowadzenie ścieków kolejno 1,31 zł, 2,78 zł oraz 3,42 zł netto za 1 m3. W uzasadnieniu uchwały zapisano, że jej celem jest dostosowanie zapisów do nowo zatwierdzonej taryfy oraz zapewnienie równego traktowania wszystkich gospodarstw domowych na terenie Gminy Stargard poprzez objęcie ich jednolitym systemem dopłat z budżetu gminy.

Podczas sesji Rady Gminy głos w tej sprawie zabrał radny Daniel Lesner. - Dopłacamy do części mieszkańców. To nie jest tak ładnie w uzasadnieniu napisane, że celem tej uchwały jest zapewnienie równego traktowania wszystkich gospodarstw domowych na terenie Gminy Stargard. Nie wszyscy mają wodę z sieci, niektórzy mają swoje studnie, nie wszyscy mają kanalizację, mają szamba i im nie dopłacamy. W tym roku jest to 600 000 zł dopłat do wody i ścieków, ale łącznie przez trzy lata będzie to 2 600 000 zł. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że im dopłacamy do wody. W skali budżetu domowego to nie są duże pieniądze, ale w skali gminy naprawdę bardzo wielkie, które moglibyśmy wykorzystać na inny cel- powiedział radny Daniel Lesner.

Podczas głosowania sześciu radnych Gminy Stargard opowiedziało się za przyjęciem uchwały kontynuującej dopłaty do wody i ścieków, siedmiu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Uchwała nie została przegłosowana, zdając tym samym mieszkańców na samodzielne ponoszenie kosztów związanych z doprowadzeniem wody i odbiorem ścieków.

 


Najedź na grafikę, kliknij i powiększ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
KSIĄŻNICA STARGARDZKA - premiera powieści Anny Sakowicz: „Leonie i Alexander” cz. 1