Dzisiaj jest: 3.3.2024, imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana

Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Dodano: 8 miesięcy temu

Interesujesz się budownictwem? Potrafisz zarządzać ludźmi i projektami? Możesz zdobyć specjalistyczne wykształcenie i uprawnienia, a następnie zostać kierownikiem budowy.

Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Interesujesz się budownictwem? Potrafisz zarządzać ludźmi i projektami? Możesz zdobyć specjalistyczne wykształcenie i uprawnienia, a następnie zostać kierownikiem budowy. Jakie są kluczowe obowiązki na tym stanowisku i czym na co dzień zajmuje się kierownictwo budów? Sprawdź!

Kompleksowa koordynacja i planowanie robót

Na budowie kierownik jest kimś w rodzaju managera, który odpowiada za całokształt prowadzonych prac. To od jego kompetencji i doświadczenia zależy, czy nowo powstający obiekt będzie spełniał określone standardy budowlane i zostanie oddany do użytku. Kierownik budowy koordynuje wszelkie działania na etapie budowy fundamentów, jak i prac wykończeniowych czy elewacyjnych. Jest on odpowiedzialny za jakość robót, wykonywanych zarówno przez pojedynczych pracowników, jak i firmy podwykonawcze.
Do zakresu zadań kierowników budowy należy również planowanie prac i nadzorowanie, czy bieżące wydatki są zgodne z zakładanym budżetem inwestycji. W przypadku większych i długoterminowych budów kierownictwo budowy współpracuje z kadrą inżynierów, kosztorysantami i asystentami, którzy przygotowują mu plany, raporty i wyceny. Jak wynika z treści ogłoszeń na Pracuj.pl i innych serwisach ogłoszeniowych, kierownik powinien się też na bieżąco komunikować z inwestorem w celu przedstawienia sprawozdań i omówienia kwestii wydatków czy zagrożeń.

Kierownik budowy odpowiada za bezpieczeństwo na budowie

Jednym z najważniejszych obowiązków kierownika budowy jest czuwanie nad bezpieczeństwem osób i mienia, znajdujących się na terenie inwestycji. Kierownik ma prawo kontrolować, czy pracownicy oraz goście mają zapewnione środki ochrony indywidualnej w postaci kasków, rękawic lub innych, niezbędnych akcesoriów. Dla dobra personelu może on również wybiórczo prowadzić kontrole trzeźwości przy użyciu alkomatu lub zaangażować do tego zadania specjalistę do spraw BHP.
Kierownik budowy powinien zadbać o to, by cały plac został właściwie zabezpieczony i oznakowany zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Osoby nieupoważnione nie mogą mieć bowiem dostępu na teren, gdzie znajdują się wykopy i ciężki sprzęt. Do podstawowych zadań kadry kierowniczej należy również sporządzanie bieżącej dokumentacji prowadzonych prac, potrzebnej zarówno w trakcie kontroli BHP, jak i odbioru robót.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.

 

Materiał sponsorowany

Źródło: Pracuj.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
„Zachodniopomorska Stójka dla Hani”. Fotorelacja