Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

PGE Spójnia wygrała historyczne derby z Kingiem. Było ciekawie do końca

Dodano: rok temu Autor:

Ponad dwie godziny walki i zwycięstwo 92:87.

PGE Spójnia Stargard musiała jechać do Lublina, żeby przełamać niemoc w derbach z Kingiem Szczecin. Biało-Bordowi awansowali do półfinału Suzuki Pucharu Polski. W ten sposób już napisali historię, ale najlepsze może dopiero się wydarzy? W sobotę o godz. 15:00 mecz o finał.

W tych derbach wszystko było inne niż zwykle. PGE Spójnia prowadziła od pierwszej "trójki" Karola Gruszeckiego aż do ostatniej sekundy. Po kolejnym trafieniu z dystansu koszykarza, który zdobył łącznie siedem punktów było 12:2 i po czterech minutach o przerwę poprosił trener Arkadiusz Miłoszewski.

King w pierwszej kwarcie odrobił niemal całą stratę (18:20), ale to nie wpłynęło na PGE Spójnię. Biało-Bordowi rozegrali koncertową drugą odsłonę. Wygrana 31:16 część okazała się decydująca. Było nawet 18 "oczek" przewagi po akcji 2+1 Barreta Bensona (13 punktów w pierwszej połowie). Wcześniej świetną robotę wykonał Ajdin Penava. W całym meczu zdobył 20 punktów, trafiając 8/9 rzutów z gry. Miał też po pięć zbiórek i bloków.

Po zmianie stron PGE Spójnia broniła wypracowanej przewagi. W trzeciej kwarcie miała duże problemy. Do tego czwarte przewinienie popełnił Courtney Fortson i trener Sebastian Machowski musiał oszczędzać lidera Biało-Bordowych. King zbliżył się na siedem punktów, ale ważną "trójką" odpowiedział Paweł Kikowski. To jedyny celny rzut z dystansu PGE Spójni w drugiej połowie (1/7). W pierwszej części było zdecydowanie lepiej (5/9).

Większość czwartej kwarty była spokojniejsza od trzeciej. PGE Spójnia pomimo błędów (w całym meczu 19 strat przy 10 Kinga) utrzymywała kilkanaście punktów przewagi. Szczeciński zespół walczył do końca, a pressing na całym boisku zaczął przynosić efekty.

W porównaniu z ostatnimi ligowymi derbami sytuacja odwróciła się. King gonił, ale nie zdążył odrobić wszystkich strat. Nerwowo zrobiło się, gdy w kilka sekund szczeciński zespół zdobył pięć punktów. "Trójkę" trafił Bryce Brown i było tylko 90:85, ale właśnie różnicą pięciu punktów skończył się ten mecz (92:87).

Derbowy pojedynek trwał ponad dwie godziny, a PGE Spójnia wykonała aż 40 rzutów wolnych. Trafiła 32 i to był jeden z kluczowych elementów, bo King miał 20/25. Pomogła też fatalna skuteczność w rzutach z dystansu Kinga (5/24). Po kontuzji odniesionej w ostatnim ligowym meczu z Legią nie zagrał Tony Meier, który mógłby być odpowiedzią na tę niemoc.

Courtney Fortson zdobył 17 punktów (10/12 z rzutów wolnych). Miał też dziewięć asyst i sześć strat. Double-double skompletował Barret Benson (15 punktów, 10 zbiórek). Center PGE Spójni wykorzystał 7/12 rzutów wolnych, a Jordan Mathews do 14 "oczek" dołożył sześć zbiórek. Rozgrywający Kinga, Andrzej Mazurczak miał 11 punktów i dziewięć asyst. Popełnił tylko dwie straty, ale trafił 5/15 prób z gry.

King Szczecin - PGE Spójnia Stargard 87:92 (18:20, 16:31, 21:13, 32:28)

King: Zac Cuthbertson 18, Bryce Brown 16, Phil Fayne 16, Filip Matczak 13, Andrzej Mazurczak 11, Mateusz Kostrzewski 6, Maciej Żmudzki 4, Kacper Borowski 3.

PGE Spójnia: Ajdin Penava 20, Courtney Fortson 17, Barret Benson 15, Jordan Mathews 14, Brody Clarke 10, Karol Gruszecki 7, Paweł Kikowski 7, Adam Brenk 2, Dominik Grudziński 0, Tomasz Śnieg 0.