Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Rynek pracy w Powiecie Stargardzkim

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Beata Łaptuta w rozmowie z Panią Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Patrycją Gross

Rynek pracy w Powiecie Stargardzkim

B.Ł-Jak wygląda obecna sytuacja w stargardzkim Urzędzie Pracy? Ile osób ma status bezrobotnych?
P.G (Dyrektor PUP w Stargardzie)-W urzędzie zarejestrowanych jest blisko 2900 osób bezrobotnych. Blisko 60% z nich stanowią kobiety. Są to osoby przede wszystkim długotrwale bezrobotne, bez stażu lub z niskim stażem pracy i niskimi kwalifikacjami.

B.Ł-Czy ta liczba jest większa, czy mniejsza w stosunku do roku ubiegłego i czym Pani zdaniem może to być spowodowane?

P.G-Co roku, w okresie zimy notujemy nieznaczny wzrost osób rejestrujących się. I tak też dzieje się w tej chwili. Są także zwolnienia spowodowane zamykaniem małych przedsiębiorstw, np. niektórych punktów handlowych, ale nie możemy mówić na tę chwilę o masowych zwolnieniach lub nagłym przyroście osób rejestrujących się.

B.Ł-Ilu obywateli Ukrainy  zgłosiło się do tej pory do urzędu? Jak duży jest to wzrost?
P.G-Oczywiście w związku z wojną w Ukrainie pojawiły się nowe osoby na rynku pracy-obywatele Ukrainy. Jednakże, z uwagi na zapisy specustawy dotyczącej obywateli Ukrainy uciekających przez konfliktem zbrojnym, osoby, te nie muszą rejestrować się w urzędzie pracy. Rejestracja taka jest niezbędna, aby skorzystać z usług i instrumentów wsparcia, jakimi dysponuje urząd. W tej chwili mamy zarejestrowanych kilkanaście takich osób.


B.Ł-Czy na rynku pracy są pracodawcy, którzy poszukują   wyłącznie pracowników z Ukrainy?
P.G-Nawet jeśli, to należy pamiętać, że powiatowe urzędy pracy w Polsce nie mogą przyjmować ofert skierowanych wyłącznie do określonej grupy osób bezrobotnych np. o określonej narodowości. Przepis prawny zabrania dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, rasę, wyznanie czy narodowość. Z tego powodu, wszystkie oferty kierowane do urzędu udostępniane są  wszystkim zainteresowanym. Z uwagi jednak na szczególną sytuację, w jakiej znaleźli się obywatele Ukrainy, oferty pracy w naszym urzędzie tłumaczone są na język ukraiński i wywieszane w postaci fiszek na tablicy ogłoszeń. Dodatkowo strona internetowa urzędu pracy (stargard.praca.gov.pl) posiada funkcję przeglądania jej treści w języku ukraińskim.

B.Ł-Jacy pracodawcy poszukują pracowników? Duzi czy mali? Jakie branże?
P.G-Co do branż czy wielkości pracodawców-zainteresowanie zatrudnieniem jest niemal w każdej grupie. Chęć zatrudnienia na pojedyncze stanowiska wykazują zarówno mikro i mali przedsiębiorcy.  Sporo agencji zatrudnienia wystąpiło z propozycją współpracy dla większej grupy osób chętnych do pracy. W tej chwili na bieżąco realizujemy oferty, które do nas wpływają. Przygotowujemy się też do działań na szerszą skalę. Należy pamiętać, że obywatele Ukrainy to ludzie, którzy po traumatycznych przeżyciach znaleźli się w obcym kraju. Nie znają procedur i języka. Często także bez stałego zamieszkania. Potrzebują czasu na aklimatyzację. Najpierw zmuszą zaspokoić podstawowe potrzeby, uregulować formalności związane z pobytem w naszym kraju a dopiero potem wejść na rynek pracy. Dla tych, którzy są już na to gotowi, przewidziano bardzo prostą ścieżkę do zatrudnienia. Wystarczy, że obywatel Ukrainy znajdzie pracodawcę, u którego chce podjąć zatrudnienie. Tam musi podpisać umowę. Po tym fakcie pracodawca w ciągu 14 dni  ma obowiązek poinformować powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu. Musi się to odbyć za pomocą platformy "praca.gov.pl". Na tym cała procedura legalizacja zatrudnienia obywatela Ukrainy się kończy. W związku z taką właśnie możliwością zatrudnienia, dopiero za jakiś czas spodziewamy się informacji na temat faktycznej ilości zatrudnionych.

B.Ł-Jak w tej chwili wyglądają procedury związane z rejestrowaniem się osób   bezrobotnych? 

P.G-Rejestracja w urzędzie pracy odbywa się w dwójnasób - poprzez wspomnianą platformę praca.gov.pl-elektronicznie lub po umówieniu wizyty-osobiście. Od poniedziałku 21 marca 2022 r. uruchomiony został na parterze budynku punkt konsultacyjny w sprawie pracy, w którym pracownik udziela wyjaśnień w  języku ukraińskim i rosyjskim.

Dziękuję Pani Dyrektor za udzielenie wywiadu.

Już po przeprowadzeniu wywiadu nadeszła do nas informacja o organizowaniu przez Powiat Stargardzki Targów Pracy.

 



 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja