Dzisiaj jest: 28.1.2022, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Do niedawna bezrobocie stale malało. Jak pandemia zmieniła rynek pracy w Stargardzie?

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Do 2020 r. Stargard mógł się pochwalić niską stopą bezrobocia w mieście.

Do niedawna bezrobocie stale malało. Jak pandemia zmieniła rynek pracy w Stargardzie?

Pandemia koronawirusa zmieniła sytuację na lokalnym rynku pracy.

W latach 2010-2020 bezrobocie w Stargardzie praktycznie stale malało, a w latach 2017-2019 wynosiło poniżej 3 proc. To dobry trend i wynik. Jedyną grupą "cierpiącą" z tego powodu byli przedsiębiorcy, którzy nieraz mieli trudności w szybkim znalezieniu pracowników. Rok 2020, w którym przez wybuch pandemii COVID-19 od marca regulacje rządowe ograniczały działanie poszczególnych branż, przyniósł zmianę trendów w zakresie bezrobocia. W powiecie stargardzkim w grudniu 2020 roku bezrobocie wzrosło. Liczna bezrobotnych wzrosła o 8,5 proc. (z 2827 do 3095), a stopa bezrobocia o 0,7 punktu procentowego (z 7,5 proc. do 8,2 proc.).

Warto zaznaczyć, że to właśnie w powiecie stargardzkim bezrobocie wzrosło w 2020 roku najwolniej w całym województwie. Najgorsza sytuacja była w powiecie kołobrzeskim, gdzie bezrobocie wzrosło o 3,7 proc. Pandemia dała się we znaki również w powiecie koszalińskim, gdzie bezrobocie wzrosło o 2,6 proc. oraz powiecie choszczeńskim- 2,1 proc.

W ramach działań wspierających lokalnych przedsiębiorców i stargardzki rynek pracy, Urząd Miejski w Stargardzie podejmował szereg działań. Na uwagę zasługuje stworzenie platformy online "Kupuj lokalnie" pod adresem kupujlokalnie.stargard.pl, której celem było skupienie informacji o ofercie handlowej i usługowej stargardzkich przedsiębiorców. Przedsięwzięcie to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Urząd Miejski informuje, że sprawne reagowanie na trudności i gwałtowne zmiany, połączone z efektami przyciągania inwestycji przez ostatnie lata, pozwalają na postawienie tezy, że Stargard ma najwyższą w województwie (i jedną z najwyższych w kraju) odporność na szoki gospodarcze. - Różnorodny i mocno obecny w mieście przemysł (który doskonale radzi sobie mimo pandemii) oraz bardzo aktywna i kreatywna polityka miasta to dwie najskuteczniejsze "tarcze" przeciw kryzysom- podsumowuje Urząd Miejski w Stargardzie.

źródło: Diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej na potrzeby strategii "Stargard 2030"

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Twarde Pierniki Toruń. GALERIA