Dzisiaj jest: 13.5.2024, imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

PGE Spójnia rozdrażniła mistrza. Zastal Enea BC miał gwiazdy, które wygrały mecz

PGE Spójnia Stargard miała 12 punktów przewagi, ale sensacji nie było.

W zaległym meczu 10. kolejki Energa Basket Ligi Zastal Enea BC Zielona Góra wygrał 98:89. Mistrz Polski na półmetku rundy zasadniczej ma bilans 14-1, a PGE Spójnia Stargard 7-8.

Nasi koszykarze zagrali znakomitą pierwszą połowę. Sobotni mecz zaczęli od czterech punktów Mateusza Kostrzewskiego. Rywale odpowiedzieli serią sześciu oczek, ale pierwsza kwarta była bardzo wyrównana (23:22). Kolejna część zaczęła się od świetnych akcji Raymonda Cowelsa i Kacpra Młynarskiego. Seria 9:2 dała zaskakujące prowadzenie 31:25.

Stargardzianie byli bezbłędni i z minuty na minutę powiększali przewagę. W szczytowym momencie było 49:37. Do tej pory udawało się zatrzymywać rywali, którzy mało rzucali z dystansu. Dwie błyskawiczne trójki trafił jednak Gabriel Lundberg. Na przerwę Biało-Bordowi zeszli prowadząc 55:47. Imponująca była szczególnie skuteczność w rzutach za dwa (18/27) oraz przewaga w zbiórkach (19:12).

Jeszcze w końcówce pierwszej połowy przewinienie techniczne otrzymał trener Żan Tabak, który miał sporo pretensji do sędziów. W drugiej części sytuacja z faulami odmieniła się. Całą trzecią kwartę gospodarze poświęcili na odrobienie strat. Wyszli już nawet na prowadzenie, ale po 30 minutach lepsza była PGE Spójnia (72:71), bo fenomenalną trójkę na koniec kwarty trafił Kacper Młynarski.

Zadanie było piekielnie trudne, a faworyt popisał się wielkimi seriami. Gdy zdobył osiem punktów przy jednym PGE Spójni prowadził 82:75. Wtedy jeszcze odpowiedzieli Cowels, Młynarski oraz Baylee Steele (82:82). Po kilku wyrównanych minutach nadszedł moment, który rozstrzygnął losy meczu. Zastal Enea BC rzucił 12 punktów z rzędu i prowadził 98:84. Stargardzianie zdołali jeszcze tylko zmniejszyć rozmiary porażki.

Zastal Enea BC rozmontował obronę przeciwnika trafiając ostatecznie 11/31 prób za trzy punkty. W pierwszej połowie było to 4/10. PGE Spójnia w całym meczu miała 6/22. Obie drużyny spudłowały tylko po trzy rzuty wolne. Gospodarze mieli przewagę w asystach (23:16) i również w zbiórkach (41:39). Do tego popełnili mniej strat (12:16).

Dla PGE Spójni 21 punktów rzucił Raymond Cowels III. Amerykanin trafił 7/20 prób z gry w tym 1/9 za trzy. Popełnił również cztery straty. Ricky Tarrant zdobył 15 oczek, ale przy niskiej skuteczności (4/12). Miał też osiem zbiórek, sześć asyst oraz aż siedem strat.

Solidnie w ataku wypadł Baylee Steele - 14 punktów i sześć zbiórek. Dobrą zmianę, ale tylko w drugiej kwarcie dał Omari Gudul. Skuteczny był Mateusz Kostrzewski - 14 punktów (6/7 za dwa). Kacper Młynarski dołożył 12 oczek trafiając na dobrej skuteczności (4/8 z gry). Tomasz Śnieg miał siedem punktów i pięć asyst. Tym razem z kapitanem na parkiecie PGE Spójnia była siedem punktów na plusie. Żadnego z czterech rzutów z gry nie trafił Nick Faust, który miał sześć zbiórek i asystę.

W Zastalu nie do zatrzymania był Geoffrey Groselle. Najlepszy center w lidze zdobył 29 punktów. Trafił 11/17 prób z gry oraz 7/9 rzutów wolnych. Miał też 15 zbiórek (sześć w ataku), cztery asysty oraz dwa przechwyty. Końcówkę rozegrał z czterema przewinieniami, ale nie dał się zrzucić z boiska.

Drugim wielkim liderem był Lundberg. Duńczyk zdobył 22 punkty (po 4/7 za dwa i trzy). Miał też sześć asyst, cztery zbiórki i pięć fauli. W drugiej połowie bardzo wspierał ich Rolands Freimanis, który skończył z 18 punktami, a 12 oczek rzucił Kris Richard.

Kolejny mecz PGE Spójnia Stargard rozegra u siebie w piątek 18 grudnia. Rywalem będzie Trefl Sopot (początek godz. 17:35).

Zastal Enea BC Zielona Góra - PGE Spójnia Stargard 98:89 (23:22, 24:33, 24:17, 27:17)

Zastal Enea BC: Geoffrey Groselle 29, Gabriel Lundberg 22, Rolands Freimanis 18, Kris Richard 12, Janis Berzins 5, Łukasz Koszarek 5, Marcel Ponitka 4, Filip Put 3, Cecil Williams 0.

PGE Spójnia: Raymond Cowels III 21, Ricky Tarrant 15, Mateusz Kostrzewski 14, Baylee Steele 14, Kacper Młynarski 12, Tomasz Śnieg 7, Omari Gudul 4, Nick Faust 2.