Dzisiaj jest: 29.3.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Miasto w czasie epidemii

Dodano: 4 lata temu Autor:

Codziennie wzrasta liczba osób zarażonych wirusem Covid-19 w Polsce.

Miasto w czasie epidemii

Wiele miast w Polsce podjęło działania na wypadek pogorszenia się sytuacji związanej z epidemią, również Stargard.

Urząd Miejski w Stargardzie zabezpieczył środki w wysokości 105 000 zł z przeznaczeniem na podejmowanie działań zapobiegawczych związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie miasta. Z pieniędzy tych mają zostać zakupione niezbędne usługi i materiały do dezynfekcji oraz środki ochrony i higieny osobistej pracowników Urzędu Miejskiego, funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz pracowników opieki społecznej.

Zarząd Powiatu Stargardzkiego podjął uchwałę w sprawie zawieszenia zajęć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stargardzie w okresie od 26 marca do 14 kwietnia. Wniosek o zawieszenie zajęć w tej jednostce z uwagi na wystąpienie na terenie działania placówki zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów, złożyła Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Jerzy Hernet uzasadnił, że wniosek jest zasadny z uwagi na potrzebę unikania kontaktu w aktualnej sytuacji zagrożenia, braku informacji ze strony rodziców o stanie ich zdrowia i zdrowia dziecka oraz fakt posługiwania się podczas badań tymi samymi pomocami naukowymi, których nie można zdezynfekować. Dodatkowo budynek, w którym znajduje się Poradnia jest przeznaczony na potrzeby kwarantanny.

Życie w mieście się zmieniło

Rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 widocznie zmieniło życie w mieście. Ograniczenie wychodzenia z domu oraz handlu i usług wpłynęło na to, że trudniej załatwić wiele spraw, które często są niezbędne do funkcjonowania. W Urzędzie Miejskim do odwołania ograniczona została możliwość osobistego załatwienia spraw. Obsługiwane są tylko i wyłącznie osoby, które z uwagi na rodzaj spraw i ich terminowość wymagają osobistego stawiennictwa w urzędzie, tj. wydawanie aktu zgonu, rejestracja urodzenia, terminowy odbiór dowodu osobistego. Urzędnicy proszą, by zanim udamy się do urzędu, wykonać telefon i omówić przedmiotową sprawę celem ustalenia możliwości jej realizacji oraz terminu obsługi.

Niezależnie od trwającej epidemii koronawirusa wiele osób potrzebuje wizyty u lekarza. Aby ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia, zdobycie recepty, zwolnienia albo porady lekarskiej odbywa się na nowych zasadach. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, żeby świadczenia były udzielane przez telefon. Wystarczy zadzwonić do swojej przychodni. Każdemu pacjentowi, również bez objawów infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza, najpierw udzielana jest teleporada. Pacjenci są umawiani na wizyty w przychodniach POZ tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. W takim przypadku przez telefon zostaną poinformowani o konkretnej godzinie wizyty. Telefonicznie można zamówić receptę na wszystkie leki, w tym leki stałe, otrzymać zwolnienie lekarskie i skorzystać z konsultacji medycznej.

Osoby po 65. roku życia, samotne, mające problemy z poruszaniem się, mogą liczyć na pomoc w zrobieniu drobnych, niezbędnych zakupów. Aby skorzystać z tej formy wsparcia trzeba zadzwonić do Straży Miejskiej, tel. 986 i 91 577 50 90. Pomoc jest dostępna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 21:00 i w soboty oraz niedziele od 8:00 do 14:00.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Śladami Gryfików - spacer historyczny. Fotorelacja