Dzisiaj jest: 4.5.2024, imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Po 17. kolejce EBL: Polski Cukier Toruń znalazł pogromcę. Derby dla Anwilu Włocławek

Hitem weekendu był mecz rozgrywany awansem z 19. kolejki.

W piątek Polski Cukier Toruń przegrał z Anwilem Włocławek 80:89. Dla Twardych Pierników była to pierwsza porażka z czołówką. Gospodarze dali się zdominować przez trzy kwarty. W tym czasie mistrz Polski grał bardzo dobrze i skutecznie. Uzyskał nawet 23 punkty przewagi. To nie dało spokojnego finiszu i zespół Igora Milicicia do końca musiał pilnować zaliczki, która zdecydowanie się zmniejszyła.

Ten mecz odbył się wcześniej, bo w planowanym terminie toruńska hala będzie zajęta. Szansa pojawiła się ponieważ ze względu na zajętą halę w Szczecinie przełożony został pojedynek Anwilu z Kingiem. Polski Cukier natomiast swoje spotkanie 17. kolejki rozegrał 10 stycznia. Wtedy wysoko pokonał AZS Koszalin 89:65. Trochę więcej emocji było w innych meczach. Stelmet Enea BC Zielona Góra męczył się w Gliwicach. Dzięki świetnej czwartej kwarcie (28:17) pokonał GTK 79:74.

Do kolejnej strzelaniny doszło na Kociewiu. MKS Dąbrowa Górnicza z nawiązką zrewanżował się za porażkę z pierwszej rundy (103:106) wygrywając 105:99. Dla Polpharmy Starogard Gdański była to trzecia porażka z rzędu. Trener Jacek Winnicki mógł natomiast cieszyć się z udanego debiutu Adrisa De Leona. Nowy rozgrywający w 22 minuty zdobył 21 punktów i był najlepszym strzelcem drużyny.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski ostatnio przegrywała lub bardzo męczyła się z niżej notowanymi rywalami. W sobotę mierzyła się z walczącą o play-offy Legią Warszawa i poradziła sobie łatwo (84:62). Michał Chyliński miał najwięcej punktów (21) i asyst (5), a Shawn King 14 zbiórek. Porażkę Legi chciał wykorzystać TBV Start Lublin. Ostatecznie się to udało, ale o zwycięstwie 83:75 nad Miastem Szkła Krosno zadecydowała końcówka. Dla gospodarzy po 23 punkty rzucili Marcin Dutkiewicz i Joe Thomasson, a dla gości 24 zdobył Jabarie Hinds (10/25 z gry).

Koszykarz Miasta Szkła w klasyfikacji strzelców traci tylko trzy oczka do Justina Bibbinsa z Polpharmy. Pod względem średniej punktów liderem pozostaje Anthony Hickey. Były koszykarz Spójni w minioną sobotę rozegrał pierwszy mecz w greckim Rethymno Cretan Kings. Zdobył 19 punktów (8/16 z gry), a jego ekipa pokonała po dogrywce GS Lavrio Aegean 94:93. Tymczasem Spójnia dobrze poradziła sobie bez Hickey’a wygrywając na wyjeździe z Treflem 98:96. Na ostatnią pozycję w tabeli spadli więc sopocianie.

O sile Arki Gdynia przekonał się Hydrotruck Radom. Gospodarze mieli tylko jedną słabszą kwartę (14:20), ale zwyciężyli 100:73. Gościom nic nie dały 24 punkty i sześć zbiórek Dudy Sanadze. Popełnili oni 20 strat przy 11 rywali. Do tego trafili tylko pięć trójek, a Arka 16. W następnej kolejce radomianie podejmą Kinga, a ekipa Przemysława Frasunkiewicza pojedzie na mecz z Legią.