Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Czar seansów nad jeziorem Ińsko

Dodano: rok temu

To już 45. edycja Ińskiego Lata Filmowego.

Czar seansów nad jeziorem Ińsko

Prestiżowa impreza gromadzi w urokliwym Ińsku fanów filmu i dokumentu, aktorów, dziennikarzy i krytyków filmowych. Przez blisko ćwierćwiecze zdobyła sobie pozycję i uznanie środowiska filmowego w całej Polsce. Klimat relaksu i letniego wypoczynku nad jeziorem Ińsko, sprzyja wielogodzinnym seansom w nie mniej urokliwym kinie „Morena” i wieczornym dyskusjom w gronie pasjonatów kina. Rozpoczęte w miniony weekend Ińskie Lato Filmowe zorganizowano pod patronatem Starosty Stargardzkiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Ińsko. Potrwa do 19 sierpnia.
 

Jeszcze przed oficjalną inauguracją tegorocznej edycji,  można było odczuć dotkliwy brak  jednej z ikon Ińskiego Lata. Niektórzy odnosili wrażenie, że to jedynie chwilowy stan i zaraz zobaczymy tę legendarną już postać, z nieodłącznym aparatem fotograficznym i plikiem notatek w dłoni. Trudno bowiem wyobrazić sobie filmową imprezę nad jeziorem Ińsko bez Bohdana Kowalskiego. Jego odejście zaskoczyło wszystkich, choć mieli przecież świadomość, że już od wielu lat współzałożyciel Ińskiego Lata zmagał się z chorobą. Ta głęboko odczuwana nieobecność Bohdana stanowiła główny akcent inauguracji ILF przed kinem „Morena”, skłaniając do zamyślenia i refleksji.
 

Człowieka- instytucję, pasjonata filmu, literatury i reportażu, współorganizatora pierwszych edycji ILF, uhonorowano odsłonięciem tablicy pamiątkowej przed wejściem do kina. Teraz Bohdan Kowalski wita wszystkich, którzy przekraczają próg „Moreny”, zachęcając, by ulegli  wieloznacznemu czarowi świata, ludzi oraz rzeczywistości na dużym ekranie. Bohdana upamiętnia również mural na sąsiednim budynku przy ul. Przybrzeżnej. Zapisano tu cytat jednego z jego wierszy, które prowokują do rozważań nad naturą człowieka. Bohdanowi Kowalskiemu poświęcono też plenerową wystawę zdjęć jego autorstwa, które stanowią doskonały, archiwalny zapis atmosfery  Ińskiego Lata.
 

Tegoroczną zaś edycję otworzył przedpremierowy pokaz filmu „Juliusz” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka. Widzowie ILF mogli obejrzeć perypetie tytułowego bohatera, uporządkowanego nauczyciela plastyki z własnym ojcem, artystą- malarzem, który mimo groźby drugiego zawału, nie chce porzucić imprezowego trybu życia. Do pracy nad scenariuszem reżyser zaprosił grono czołowych polskich stand- uper’ ów, którzy nadali swój styl akcji filmu.
 

Spośród stu filmów, które przygotowano w ramach tegorocznej edycji ILF, szczególne miejsce poświęcono też obrazom z Wietnamu, Tajlandii, Korei czy Indonezji. Wyświetlane są w specjalnej sekcji Kina Azji. Organizatorzy zadbali też o imprezy towarzyszące filmowym pokazom i premierom w Ińsku. Na szczególną uwagę zasługują m.in. kulinarne biesiady połączone z opowieściami podróżniczymi, pod hasłem „Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia”.  Natomiast koneserzy muzyki, będą mogli skorzystać z zaproszenia do udziału w koncertach zespołów Vespa i Hańba. Szczegóły poszczególnych imprez, przedsięwzięć i wydarzeń znajdziemy w programie 45 ILF:http://: http://ilf.org.pl/45/program/
 

Organizatorzy tegorocznej edycji ILF zadbali także o akcent obchodów 100- lecia Niepodległości. Promenadę nad jeziorem zilustrowano plenerową wystawą Drogi ku Niepodległej, wartą obejrzenia przy okazji spacerów w przerwie między seansami. Zapraszamy więc do Ińska, przez najbliższy czas do 19 sierpnia miejsca szczególnej obecności X muzy, patronki filmu i kina.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
OldTown Festival 2019 - GALERIA