Dzisiaj jest: 24.5.2019, imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

ME 2018: 12 medali reprezentacji Polski

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Znakomicie spisali się reprezentanci Polski na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Berlinie.

ME 2018: 12 medali reprezentacji Polski
Ostateczny dorobek to siedem złotych, cztery srebrne i jeden brązowy medal. Dało to drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Lepsi okazali się tylko Brytyjczycy.

To była złota sobota. Dwa medale wywalczyła Justyna Święty-Ersetic. Z czasem 50.41 zwyciężyła w biegu indywidualnym na 400 metrów. Niespełna 90 minut później zakończyła bieg sztafetowy. Choć warunki były trudne, bo Polki miały mało czasu na regenerację po indywidualnym starcie to zdołały wygrać mistrzostwo Europy. Złotą drużynę oprócz Święty-Ersetic tworzyły Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan (piąta w biegu indywidualnym) i Patrycja Wyciszkiewicz. W eliminacjach biegały również Martyna Dąbrowska i Natalia Kaczmarek.

Pomiędzy tryumfami pań na 400 metrów kolejne złoto zdobył Adam Kszczot. Z czasem 1:44.59 wygrał bieg na 800 metrów. Dwóch innych reprezentantów Polski uplasowało się tuż za podium. Czwarty był Michał Rozmys, a piąty Mateusz Borkowski.

W niedzielę dorobek medalowy również powiększył się o trzy krążki, ale każdy innego koloru. Zgodnie z przewidywaniami rzut młotem wygrała Anita Włodarczyk. Wyszła na prowadzenie w drugiej kolejce i z każdym kolejnym rzutem powiększała przewagę. Ostatecznie zakończyła zawody z wynikiem 78,94 metra. Trzecia była Joanna Fiodorow (74 metry), a czwarta Malwina Kopron (72,20). Chwilę wcześniej wicemistrzynią Europy w biegu na 1500 metrów została Sofia Ennaoui.

Wielkie emocje i niezwykły poziom były natomiast w skoku o tyczce. Piotr Lisek pokonał poprzeczkę na wysokości 5,90 metra. Dało to jednak tylko czwartą lokatę. Piąty był Paweł Wojciechowski (5,80). Wygrał 19-letni Szwed Armand Duplantis. Mistrz świata juniorów sprzed kilku tygodni w Berlinie skoczył 6,05 metra. Drugi Timur Morgunow uzyskał 6 metrów.

W niedzielę mieliśmy również stargardzki akcent. Biegaczka WMLKS Pomorze Paulina Kaczyńska zajęła 12. miejsce w rywalizacji na 5000 metrów. Jej czas to 15:49.21. Oczko wyżej była Katarzyna Rutkowska. Wygrała Holenderka Sifan Hassan. Niestety przez większość tego długiego biegu telewizyjni realizatorzy koncentrowali się na innych odbywających się równolegle konkurencjach, czyli rzucie młotem oraz skoku o tyczce. Pierwotnie Paulina Kaczyńska była sklasyfikowana na 13. pozycji. Awansowała jednak po dyskwalifikacji reprezentantki Izraela Lonah Chemtai Salpeter, która popełniła błąd na pierwszym okrążeniu. Co ciekawe ta sama zawodniczka finiszowała za wcześnie, bo 400 metrów przed metą myślała, że to już koniec rywalizacji.

FOTO: By Martijn Mureau - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45530006

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Art Festiwal 2019 – GALERIA. Cz.1