Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Gorący jubileusz Strażaków Ochotników

Dodano: 8 miesięcy temu

Chwile wzruszenia, refleksji ale też i spontanicznej radości towarzyszyły jubileuszowym uroczystościom 70- lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielkowie.

Gorący jubileusz Strażaków Ochotników
Chwile wzruszenia, refleksji ale też i spontanicznej radości towarzyszyły jubileuszowym uroczystościom 70- lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielkowie. Okrągła rocznicę  świętowali Strażacy Ochotnicy, wracając wspomnieniem do czasu, gdy pierwsi osadnicy z kresów wschodnich założyli w 1948 r. stanicę OSP, chroniąc przed ogniem swoje nowe miejsce na ziemi.

Razem z innymi rodzinami, zmuszonymi do powojennej wędrówki ludów, osiedli w miejscowości nieopodal Miedwia na terenie gminy Kobylanka, kultywując tradycje pożarnicze wyniesione z miejscowości dawnego okręgu lwowskiego. Teraz Bielkowo stało się ich miejscem. Dla kolejnych pokoleń- już rodzinnym domem. Przypomniano o tym podczas  uroczystości z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, Wójta Gminy Kobylanka Mirosława Przysiwka  oraz komendanta powiatowego Straży Pożarnej, st. bryg. Wojciecha Siergieja. W uroczystościach uczestniczył również  Stanisław Kopeć, przedstawiciel Prezydium Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

O wymiarze służby Strażaków Ochotników, która wymaga nieustannie gotowości dawania siebie innym mówił ks. Paweł Żurawiński, proboszcz parafii  p.w. Św. Antoniego z Padwy w Kobylance. W intencji strażaków i ich rodzin  modlił się także ks. Paweł Ostrowski, kapelan gminny Straży Pożarnej.

Z kościoła w Bielkowie w uroczystym orszaku przemaszerowano przed siedzibę OSP, wybudowaną i przekazaną strażakom w 1990 r. Na placu apelowym była okazja, by uhonorować zasłużonych w codziennej służbie i gotowości niesienia pomocy. Najwyższe odznaczenie dla ochotników- Złoty Znak Związku OSP RP otrzymał druh Zbigniew Pietruszka. Z kolei Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, pierwszego prezesa jednolitego Związku OSP RP, otrzymał druh Albin Pietruszka.

Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska przypomniała natomiast, że Ochotnicy z Bielkowa są ważnym ogniwem w systemie ratownictwa i zabezpieczenia także linii brzegowej Miedwia, oraz  korzystających z wód jeziora. Świadczą o tym stosowne umowy z gminami Stargard i Kobylanka, a także wsparcie finansowe, jakiego udzielił  ratownikom z Bielkowa Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego i  Powiat Stargardzki. W myśl zawartych ustaleń, ochrona wypoczywających nad Miedwiem podczas tegorocznego sezonu należeć będzie do zadań OSP Bielkowo.

Świętujący swój jubileusz Ochotnicy , oprócz wyjazdów ratowniczo- gaśniczych, wyspecjalizowali się bowiem w ratownictwie wodnym i technicznym. W ciągłej gotowości do użycia w akcji pozostaje ponton ratowniczy z silnikiem zaburtowym, o mocy 50 KM. Prezes OSP Bielkowo Dariusz  Zagrodzki, ciesząc się z jakości sprzętu, jakim dysponuje  załoga ma jednocześnie nadzieję, że nie będzie konieczności częstych akcji na wodzie. Ale to już zależy od przytomności umysłu i rozwagi wypoczywających nad Miedwiem.
Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA