Dzisiaj jest: 20.1.2019, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Nie ma chętnych na urzędników wyborczych

Dodano: rok temu Autor:

W naszym regionie potrzeba 100 urzędników wyborczych, a do tej pory zgłosiło się tylko 17 osób. Dlaczego brakuje chętnych?

Nie ma chętnych na urzędników wyborczych
Nabór na stanowisko urzędnika wyborczego Krajowe Biuro Wyborcze ogłosiło w lutym, ale termin składania aplikacji został już kilkukrotnie przedłużany z powodu braku chętnych. Osób zainteresowanych pracą podczas wyborów jest jak na lekarstwo. - Na naszym obszarze właściwości potrzebujemy 100 urzędników wyborczych- informuje Waldemar Gorszycki, Dyrektor Delegatury KBW w Szczecinie. - Do delegatury wpływają zgłoszenia, zaś powołanie należy do Szefa Krajowego Biura Wyborczego- dodaje.
 
Ogółem do końca marca do KBW w Szczecinie wpłynęły zgłoszenia od 17 kandydatów do następujących gmin: Dziwnów, Golczewo, Kobylanka, Kołbaskowo, Maszewo, Nowe Warpno, Police, Stare Czarnowo, Stargard miasto i Węgorzyno. Do pozostałych gmin nikt się póki co nie zgłosił. Termin zgłaszania upłynął 16 kwietnia, teraz kandydatów wskazywać będą wojewodowie, marszałkowie, starostowie, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Jeśli do 24 kwietnia nadal będzie brakowało chętnych, to kandydatów wskaże Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 
Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie m.in. przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczanie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Wynagrodzenie, jakie będzie otrzymywać urzędnik wyborczy, będzie proporcjonalne do czasu realizacji zadań. Urzędnik maksymalnie może zarobić 4473,55 zł miesięcznie. Prawdopodobnie to duża ilość obowiązków oraz konieczność ponoszenia kosztów dojazdu i utraconego dochodu w miejscu pracy powodują, że brakuje chętnych do pracy przy wyborach.
 
Kandydat na stanowisko urzędnika wyborczego powinien mieć wyższe wykształcenie i być zatrudniony w administracji rządowej lub samorządowej albo jednostkach im podległych lub przez nie nadzorowanych. Pracodawca musi potwierdzić na zgłoszeniu fakt zatrudnienia w jednym z takich miejsc. Powołanie na stanowisko następuje na okres 6 lat.
 
Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Urzędnik nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu - mieszka. Nie będzie mógł należeć do partii politycznej ani prowadzić działalności niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją. Urzędnikiem wyborczym nie będzie mogła też być osoba, skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Druga rocznica śmierci Prezydenta Sławomira Pajora - GALERIA