Dzisiaj jest: 25.4.2024, imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Cudzoziemcy wspierają zachodniopomorski rynek pracy

Dodano: 6 lat temu

Wystarczyło 10 miesięcy 2017 r. by ubiegłoroczny rekordowy wynik powierzenia pracy cudzoziemcom w Zachodniopomorskiem znów został pobity.

Cudzoziemcy wspierają zachodniopomorski rynek pracy
Pomorze Zachodnie to w ostatnich latach jeden z najdynamiczniej obniżających poziom bezrobocia regionów. Równocześnie znacząco przyrasta ilość zatrudnianych przez przedsiębiorców obcokrajowców, wśród których prym wiodą Ukraińcy.
 
Usługi, budownictwo, przemysł, rolnictwo i można by tak długo wyliczać bo tak naprawdę już niemal w każdej branży możemy spotkać pracowników ze wschodu. Tuż przed kryzysem na Ukrainie liczba pracujących na Pomorzu Zachodnim obywateli tego państwa utrzymywała się na poziomie nie przekraczającym 5 tys. tzw. zaświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom na podstawie oświadczenia pracodawcy. Ta najpopularniejsza w Polsce forma zgłoszenia chęci zatrudnienia obcokrajowców jest zarazem swoistym miernikiem zatrudnienia. Jeszcze w 2015 r. w Zachodniopomorskiem zarejestrowano niecałe 6 tys. takich oświadczeń (5,4 tys. dotyczyła Ukraińców) by z roku na rok rosnąć skokowo. W 2015 r. regionalni pracodawcy zadeklarowali chęć zatrudnienia ponad 18 tys. cudzoziemców, rok później 55 tys., a tylko do końca października roku bieżącego liczba oświadczeń przekroczyła 60 tys. Aż 95% z nich dotyczyło właśnie obywateli Ukrainy.
 
Zdecydowana większość deklaracji pochodzi z branży usługowej (29%), budownictwa (18,3%), przetwórstwa przemysłowego (14,5%), rolnictwa (12,4%). Po pracowników ze wschodu chętnie sięga także sektor turystyczny, handel i transport. Zdecydowana większość zatrudniana jest przy pracach prostych (45,8%), jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (28,1%) czy pracownicy usług i sprzedawcy (11,3%).
 
Najchętniej po cudzoziemców sięgają przedsiębiorcy ze Szczecina (23,5 tys. oświadczeń) a następnie uwaga – z powiatu goleniowskiego (6,6 tys.). Ukraińcy są cenionymi pracownikami w tamtejszym Parku Przemysłowym, ale ich fach, mobilność oraz wymagania płacowe odpowiadaj także firmom z Koszalina (4,7 tys.) i powiatu kołobrzeskiego  (4,4 tys.).

 
Źródło: Urząd Marszałkowski Szczecin
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra. Fotorelacja