Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Kartka z kalendarza: dzień bez telefonu komórkowego.

Dodano: 8 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Dziś dzień bez telefonu. Jesteście w stanie sobie bez niego poradzić?

Kartka z kalendarza: dzień bez telefonu komórkowego.
Święto to wymyślili i ustanowili internauci. Ideą ma być wyłączenie telefonu na 24 godziny, a pomysł rozpropagowano za pomocą tzw. łańcuszka szczęścia.

Trochę informacji:
  1. Komórkę wymyślonow USA. Jako datę narodzin przyjmuje się 3 kwietnia 1973 roku, wtedy to odbyła się pierwsza rozmowa. Waga tego urządzenia wynosiła wtedy ok. kilograma.
  2. W Polsce komórka pojawiła się 18 czerwca 1992. Wtedy to rozpoczęła działalność firma Centertel. Wówczas były to urządzenia bardzo drogie nie tylko w zakupie, ale i abonamencie. Płaciło się za rozmowy przychodzące i wychodzące i tylko w naliczeniu minutowym. Prawdziwy rozwój tej technologii datuje się na rok 1996.
  3. Ciekawostką niech będzie fakt, że na początku SMS-y nie były płatne, bo nikt nie podejrzewał ich ogromnej popularności. Stało się jednak inaczej i szybko dokonano zmiany w naliczeniach. Obecnie pomimo tego, że wielu użytkowników posiada tzw. abonamenty bez limitu, forma porozumiewania się za pomocą krótkich wiadomości tekstowych nadal jest bardzo popularna.
  4. Na świecie w użytkowaniu jest około 4 mld kart SIM, a w Polsce liczba ta zbliża się do 60 mln.
  5. Obecnie komórka nie służy już tylko do rozmów. To mały komputer zwany smartfonem z możliwością łączenia się z Internetem. Służy nam także poprzez setki aplikacji do: zamawiania jedzenia, monitorowania aktywności fizycznej, kontaktów np. na Facebook’u, łączeniem z bankiem i wieloma innymi czynnościami.
Wracając do idei Dnia Bez Komórki, czyli wyłączenia jej na 24 godziny, należałoby zadać sobie pytanie czy jest to możliwe na chwilę obecną? Skoro nie służy już tylko do rozmów, ale do funkcjonowania w życiu, to jak to zrobić?
 

Może w takim razie w tym dniu spróbować zamiast wysyłania sms-a, dzwonienia do rodziny czy znajomych, znaleźć odrobinę wolnego czasu i spotkać się z nimi. Wchodząc na siłownię, fitness, zostawić naszego „najlepszego przyjaciela” w szatni, a w trakcie ćwiczeń dać odpocząć naszemu umysłowi oraz palcom.
 

Około połowie kierowców zdarzyło się rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy, około 25% pisze i wysyła sms-y, a co 4 wypadek samochodowy spowodowany przez użytkowanie komórki podczas jazdy. Kodeks przewiduje karę 200zł mandatu i 5 pkt. Karnych.

Warto zadać sobie pytanie: czy komórka to potrzeba, czy już uzależnienie? Spróbować warto.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja