W Stargardzie zimowe utrzymanie ulic koordynuje Zarząd Usług Komunalnych, korzystając regularnie m.in. z czterech pługopiaskarek. Warto pamiętać, że za stan jezdni i chodników odpowiadają zarządcy poszczególnych dróg.
Zimowe utrzymanie ulic miejskich i powiatowych – w ramach zawartego porozumienia – zapewnia Gmina Miasto Stargard. Kolejność oczyszczania ulic ustalona jest według trzech kategorii utrzymania – w zależności od jej znaczenia w układzie komunikacyjnym miasta.
Zimowe utrzymanie dróg realizuje na zlecenie bezpośrednio Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Całodobowa gotowość do usuwania śliskości trwa już od początku 1.11.2015 r. W listopadzie i grudniu ubiegłego roku odnotowano tylko po jednym wyjeździe w ramach „akcji zima”. Od nocy sylwestrowej do 18.01.2016 r. takich reakcji było już piętnaście.
Utrzymanie chodników położonych wzdłuż nieruchomości (zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach), spoczywa na ich właścicielach lub zarządcach. Realizację tych obowiązków egzekwują funkcjonariusze Straży Miejskiej. Warto pamiętać, że skutki ewentualnych wypadków spowodowanych nieuprzątnięciem chodnika spoczywają na właścicielu terenu. Osoba, której przydarzy się wypadek może dochodzić odszkodowania.
W przypadku chodników położonych wzdłuż parków i zieleńców, których właścicielem jest Gmina Miasto Stargard, koordynatorem utrzymania ładu jest Zarząd Usług Komunalnych. Również w tym przypadku zimowe utrzymanie chodników zlecono Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej. W sytuacji wystąpienia śliskości niezwłocznie ciągi te są oczyszczane ze śniegu, lodu lub błota pośniegowego oraz posypywane piaskiem.
W podobny sposób utrzymywane są ścieżki rowerowe w ciągach ulic miejskich i przystanki komunikacji miejskiej.
W podobny sposób utrzymywane są ścieżki rowerowe w ciągach ulic miejskich i przystanki komunikacji miejskiej.
Zdjęcie: UM w Stargardzie