Spotkała się z prezydentem miasta Sławomirem Pajorem, a także z przedstawicielami instytucji i organizacji pozarządowych działających w obszarze polityki społecznej.
Spotkanie odbyło się w świetlicy budynku dla seniorów, będącego elementem mieszkalnictwa wspomaganego. Rzecznik zapoznała się z funkcjonującymi na terenie miasta systemem mieszkalnictwa wspomaganego, który jest skierowany do osób potrzebujących szczególnego wsparcia: starszych, niepełnosprawnych, bezdomnych, opuszczających pieczę zastępczą, pozbawionych opieki rodzicielskiej.
Przedstawiono stargardzki system wsparcia na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz rozwiązania na rzecz seniorów. Zainteresowanie Rzecznik Praw Obywatelskich wzbudził również realizowany na terenie miasta kompleksowy system wychodzenia z bezdomności obejmujący wszystkie obszary działania – od profilaktyki poprzez interwencję po integrację.
Prof. Irena Lipowicz wręczyła przedstawicielom instytucji i organizacji pozarządowych realizujących założenia „systemu stargardzkiego” dyplomy z podziękowaniem za ich zaangażowanie i wkład w realizację „jednego z najważniejszych polskich projektów społecznych ostatnich lat”.
Po części oficjalnej goście udali się do Ośrodka Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej stargardzkiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Rzecznik Praw Obywatelskich miała tam możliwość bezpośredniego zapoznania się z funkcjonowaniem mieszkalnictwa wspomaganego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, jak też Zakładu Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia”, zatrudniającego osoby niepełnosprawne, jednocześnie zamieszkujące w mieszkaniach wspomaganych.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedziła Stargard