20 października zakończyło się głosowanie w tegorocznej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Wyniki mieliśmy poznać do końca października, ale termin ich ogłoszenia został przesunięty.
Harmonogram Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2025 zakładał, że po głosowaniu, które trwało od 1 do 20 października, Urząd Miejski szybko uwinie się z ogłoszeniem wyników i poda je do publicznej informacji do końca października. Termin ten jednak został przesunięty i ogłoszenie zwycięskich projektów będzie miało miejsce na początku listopada.
Jak wyjaśnia Urząd Miejski, wydłużenie terminu ogłoszenia wyników głosowania spowodowane jest dużą ilością głosów w wersji papierowej złożonych w ostatnim dniu głosowania oraz koniecznością ich weryfikacji i wprowadzenia do elektronicznego systemu obsługi SBO 2025. – Podanie wyników do publicznej wiadomości nastąpi 8 listopada 2024 r., a nie jak wstępnie założono do końca października 2024 r.- podał Urząd Miejski.
W tym roku pod głosowanie poddanych było 68 projektów z 6 obszarów miasta. Do wydania było 3 000 000 zł. Najwięcej głosów oddano w formie internetowej- 6400. – Po dokładnym przeliczeniu i zweryfikowaniu oddanych głosów dowiemy się, które inwestycje wymyślone i wskazane przez stargardzian zostaną zrealizowane- poinformował Urząd Miejski.
Stargardzki Budżet Obywatelski po raz pierwszy ruszył w listopadzie 2013 roku pod hasłem „Twój głos- Twój wybór”. Projekt ten zainicjował Prezydent Stargardu Sławomir Pajor. Inicjatywa ma na celu umożliwienie stargardzianom podejmowania bezpośrednich decyzji o tym, na co wydać pieniądze, aby w ich okolicy było ładniej i wygodniej. Na realizację pomysłów mieszkańców przekazano wówczas 1 milion złotych.
Mieszkańcy Stargardu mając oddaną do dyspozycji określoną część budżetu Miasta Stargard, rekomendują na jakie projekty, w tym inwestycyjne, środki te powinny być przeznaczone. Mają oni tym samym wpływ na zmiany w swoim mieście i poczucie odpowiedzialności za przestrzeń, w której żyją. Jest to mechanizm partycypacji społecznej, angażujący stargardzian do czynnego udziału w sprawach samorządowych. To także element integracji społeczności lokalnej, która poznaje swoje potrzeby i wzajemnie motywuje się do działania. To wszystko buduje poczucie lokalnej tożsamości i wspólnoty, podnosi także poziom zaufania mieszkańców do władz samorządowych.
Łącznie w dziesięciu poprzednich edycjach do zrobienia wybrano 111 projektów i oddano ponad 132 600 głosów. Łączna pula środków przeznaczonych na SBO od pierwszej edycji do obecnej to ponad 21 000 000 zł.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Wyniki Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego będą później, niż zakładano