Dzisiaj jest: 5.10.2024, imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Olbrzymie emocje w finale Superpucharu Polski w koszykówce

Dodano: 3 dni temu

Andrzej Mazurczak miał szansę zmienić losy meczu o Superpuchar Polski swoim ostatnim rzutem.

Andrzej Mazurczak miał szansę zmienić losy meczu o Superpuchar Polski swoim ostatnim rzutem. Niestety, nie trafił za trzy punkty, co pozwoliło Śląskowi Wrocław cieszyć się z pierwszego trofeum w sezonie. Drużyna Miodraga Rajkovicia pokonała Kinga Szczecin 76:75.

W emocjonującym do ostatnich sekund pojedynku między aktualnym wicemistrzem kraju, Kingiem, a trzecim zespołem ekstraklasy z poprzedniego sezonu, Śląskiem, koszykarze ze Szczecina dominowali od początku, ale tylko przez pewien czas. Kursy na zakład  kto wygra Superpuchar Polski były bardzo wyrównane. Koszykarze Kinga rozpoczęli od prowadzenia 10:0, a pod koniec pierwszej kwarty zwiększyli przewagę do 21:7. W drugiej kwarcie wrocławianie odrobili większość strat (31:28 w 19. minucie), ale na przerwę drużyna trenera Miłoszewskiego schodziła z prowadzeniem 39:30.

Po przerwie szybko powiększyli różnicę do kilkunastu punktów. Jednak zryw Śląska w końcówce trzeciej kwarty i osiem kolejnych punktów zdobytych przez Amerykanina Jeremy'ego Senglina pozwolił drużynie Miodraga Rajkovicia zmniejszyć straty do zaledwie 58:56 na koniec tej części meczu.

Pierwsza akcja wrocławian w czwartej kwarcie i "trójka" Bośniaka Ajdina Penavy dały im pierwsze w meczu prowadzenie. Od tego momentu prowadzenie zmieniało się wielokrotnie. Wydawało się, że King przetrzyma atak rywali, tak jak w decydującej fazie półfinałowego meczu z Treflem Sopot, ale to koszykarze Śląska byli bardziej zdeterminowani, skuteczni w obronie i ataku w ostatnich minutach. Wynik meczu ustalił ich kapitan, reprezentant Dominikany Angel Nunez, na 79 sekund przed końcem.

MVP finału został amerykański środkowy Śląska, Reginald Lynch, który zdobył 14 punktów i miał osiem zbiórek. Gdy przebywał na parkiecie, Śląsk wygrał ten fragment różnicą 11 punktów.

Superpuchar Polski przedsmakiem ligowego sezonu

Turniej o Superpuchar tradycyjnie otworzył rozgrywki ekstraklasy 2024/25, które rozpoczną się w piątek.

Superpuchar Polski rozgrywany jest od sezonu 1999/2000, choć nieprzerwanie dopiero od 2010 roku. Od 2018 r. nosi imię Adama Wójcika, jednego z najlepszych polskich koszykarzy w historii, który zmarł na białaczkę 26 sierpnia 2017 roku w wieku 47 lat.

Rywalizacja w Radomskim Centrum Sportu po raz pierwszy odbyła się w formule turnieju z udziałem czterech drużyn. W sobotę w półfinałach King wygrał z mistrzem Polski, Treflem Sopot, 83:76, a Śląsk pokonał triumfatora krajowego pucharu, Legię Warszawa, 77:70.

Rozpoczynający się nowy sezon w ekstralidze koszykówki niesie ze sobą wiele emocji i oczekiwań. Faworytem do zdobycia tytułu jest aktualny mistrz, który pomimo utraty kilku kluczowych zawodników nadal jest uznawany za najsilniejszy zespół w lidze. Zespół ten z powodzeniem zdołał utrzymać swoje strategiczne podejście do gry, wzmacniając skład utalentowanymi debiutantami.