Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Stargardzianka na prestiżowej uczelni w Poznaniu

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Sprawdzamy, jak radzą sobie studenci z nową rzeczywistością.

Stargardzianka na prestiżowej uczelni w Poznaniu
Sprawdzamy, jak radzą sobie studenci z nową rzeczywistością.

Roksana Ogrodnik to dziewiętnastoletnia absolwentka klasy o profilu logistycznym w Zespole Szkół nr 2 w Stargardzie i wielokrotna mistrzyni wielu prestiżowych konkursów ogólnopolskich. Dwukrotnie uzyskała tytuł finalisty w Olimpiadzie Logistycznej. W 2023 roku zdobyła ten sam tytuł w innej, równie ważnej konkurencji dotyczącej ubezpieczeń społecznych. Stargardzianka ani na chwilę nie spoczęła na laurach. Wszystkie swoje sukcesy przebiła tegorocznym osiągnięciem — uplasowała się na pierwszym miejscu w 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Potyczki transportowe”. Roksana właśnie rozpoczyna swoją edukacyjną przygodę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Sprawdzamy, jak radzi sobie z nową rzeczywistością.

Julia Zygmuntowicz: Właśnie rozpoczęłaś rok akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jaki kierunek wybrałaś i dlaczego zdecydowałaś się na tę uczelnię?

Roksana Ogrodnik: Wybrałam kierunek związany z finansami i rachunkowością. Miałam zamiar spróbować czegoś nowego. Nie chciałam zawężać swojej wiedzy tylko do logistyki. Świat finansów to druga dziedzina, która mnie mocno interesuje. Gdy wybierałam uczelnię, kierowałam się jej lokalizacją oraz kierunkami obejmującymi branżę finansową. Przyznam, że mieszkanie w Poznaniu marzyło mi się od dłuższego czasu.

Jakie masz oczekiwania względem uczelni? Jak myślisz, co będzie dla Ciebie wyzwaniem?

Staram się nie mieć zbyt dużych oczekiwań, żeby się nie rozczarować. Natomiast, jeśli już pytasz, to przede wszystkim chciałabym, oprócz wiedzy teoretycznej, zdobyć doświadczenie praktyczne, które na pewno pomoże mi, gdy rozpocznę pracę w tej branży. Myślę, że wyzwaniem może być obrany kierunek studiów. Chociaż interesuję się zagadnieniami związanymi z finansami i rachunkowością, to jednak rozszerzanie tej wiedzy na poziomie studenckim będzie zupełnie nowym doświadczeniem. Dodatkowo tak jak wszyscy, przez wiele lat edukacji byłam przyzwyczajona do czterdziestopięciominutowych lekcji, a teraz będę musiała przestawić się na półtoragodzinne wykłady (śmiech).

Przed chwilą powiedziałaś, że gdy dokonywałaś wyboru uczelni, kierowałaś się jej lokalizacją oraz zapleczem edukacyjnych możliwości. Mnie ciekawi, czy był może ktoś, kto Cię zainspirował w wyborze kierunku przyszłej kariery?

Na pewno w wyborze kierunku bardzo pomogła mi Pani Elżbieta Żwirko-Kujawiak, która jest doradczynią zawodową w mojej szkole średniej. Jej wsparcie okazało się nieocenione i było mi bardzo potrzebne, ponieważ przez dłuższy czas nie mogłam się zdecydować na konkretną branżę ekonomiczną. Udzielone mi przez nią rady oraz uczestnictwo na lekcjach przygotowawczych do olimpiad prowadzonych przez Panią Joannę Piskorz uświadomiły mi, że finanse i rachunkowość są tym, co lubię.

Masz na swoim uczniowskim koncie wiele osiągnięć w dość prestiżowych i wymagających konkursach. Powiedz, ile wyrzeczeń kosztował Cię ten sukces?

Myślę, że jedynym wyrzeczeniem był włożony czas w przygotowania, ale jeśli lubi się przedmiot swojej nauki, to jest to naprawdę mało znaczące. Gdy przymierzałam się do olimpiad i konkursów z zakresu logistyki i spedycji, uczestniczyłam w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez Panią Jolantę Stępczyńską. Niewątpliwie jej zaangażowanie w przygotowanie mnie i innych uczniów wpłynęło na nasz sukces. Zawsze mogliśmy liczyć na jej pomoc w rozwiązaniu wielu zadań. Dodatkowo nie ukrywam, że praca własna i samozaparcie były kluczowe na każdym z etapów olimpiad. Przeczytałam sporo książek i artykułów dotyczących zagadnień z branży transportowej, spedycyjnej, a także logistycznej. Oglądałam również wiele filmów o tej tematyce. Musiałam też rozwiązać i przeanalizować wiele zadań praktycznych. Z perspektywy czasu uważam, że było warto.

Z tego, co mówisz, przygotowania były naprawdę pracochłonne. Skąd czerpałaś motywację? Jakie są Twoje sprawdzone sposoby na bycie produktywną?

Moja motywacja zwiększała się wraz z kolejnymi etapami olimpiad i czekającymi mnie w związku z tym wyzwaniami. Gdy byłam na pierwszym etapie olimpiady, już myślałam o czekającym mnie drugim etapie, a na drugim myślałam o finale. Natomiast nie mogę powiedzieć, że motywacja była ze mną non stop, bo jest to fizycznie niemożliwe. Czasem zdarzają się takie dni, w których po prostu nie masz siły i nic ci się nie chce, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Czy są uniwersalne sposoby na bycie produktywnym? Oczywiście, że nie. Każdy z nas ma trochę inny system wykonywania obowiązków. Natomiast to, co mi bardzo pomogło w moich przygotowaniach, to samodyscyplina. Myślę, że jest ona ważnym aspektem codziennego życia.
Mając bazę sprawdzonych nawyków, nawet bez motywacji człowiek poniekąd automatycznie wykonuje pewne czynności. Jeśli przez jakiś czas, każdego dnia ustalę, że po szkole o godzinie x siadam do ćwiczeń i będę się tego stale trzymać przez określony czas, któregoś dnia po prostu zrobię to ponownie, bez żadnego namysłu.

Jak zdobyte osiągnięcia w konkursach, pomogły Ci w rekrutacji na wymarzony kierunek?

Bardzo pomogły. Przykładowo tytuł finalisty był przydatny w ubieganiu się na studia z logistyki czy transportu. Są uczelnie, które przyznają dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym, kiedy ma się ten tytuł, lub od razu przyjmują kandydata z takim tytułem bez procesu rekrutacji.
Wiele zależy od uczelni i jej zasad przyjmowania. Warto te zasady wcześniej sprawdzić, ponieważ na niektórych uczelniach znaczenie ma tylko tytuł laureata.

Jakie masz plany? Co po studiach?

W planach mam rozpoczęcie studiów magisterskich z logistyki, więc prawdopodobnie pracowałabym później w firmie logistycznej albo transportowej. Jednak myślę, że do tego czasu może się jeszcze sporo zmienić. Trudno jest mi teraz powiedzieć.

 

Udział Roksany w konkursach na przestrzeni 4 lat  (zajmowane miejsca):

Szkolnych
- konkurs z języka angielskiego "You can do it" (2023).

Międzyszkolnych
- międzyszkolne zawody pływackie w ramach Mistrzostw Powiatu (2021 – szkoła zajęła 3-cie miejsce).

Wojewódzkie
- konkurs „Kierunek Bruksela” organizowany przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego (4. miejsce w szkole).

Inne
- Ogólnopolski Konkurs Statystyczny (1-sze miejsce (2022)),
- konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” (etap szkolny, etap regionalny 3-cie miejsce w 2022 roku i 1-sze miejsce w 2024 roku, etap centralny (2022)),
- Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” (etap szkolny, etap wojewódzki drużyna zajęła 1-sze miejsce w województwie, etap ogólnopolski (2022/2023)),
- Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna (etap szkolny (2021,2022,2023),
etap okręgowy (2024)),
- Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna organizowana przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu (etap szkolny (2023)),
- Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki (etap szkolny, etap okręgowy, etap finałowy, 11-miejsce w finale (2023)),
- Olimpiada Znajomości Afryki (etap szkolny, etap okręgowy (2023, 2024),
-Olimpiada Statystyczna (etap szkolny, etap okręgowy (2023/2024)).


Podejmowane działania (inicjatywy) na terenie:

Szkoły
- pomoc w tworzeniu dekoracji, przygotowanie polskich potraw, uczestnictwo w karaoke, w ramach dnia polskości,
- przygotowywanie słodkości na różne kiermasze,
- pomoc uchodźcom z Ukrainy podczas ich pobytu na terenie szkoły (wyjścia, integracja, zabawa z dziećmi itp.),
- pełnienie funkcji skarbnika klasowego,
- oprowadzanie uczniów klas ósmych szkół podstawowych po terenie szkoły i zachęcanie do wzięcia udziału w rekrutacji.
Miasta
- pomoc w przeprowadzce Książnicy Stargardzkiej wraz z innymi uczniami,
- rywalizacja w ramach walki o tytuł Rowerowej Stolicy Polski,
- udział w Stargardzkim Korowodzie Dziejów z okazji 780 rocznicy nadania praw miejskich,
- wolontariat w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Frekwencja - 100%

Julia Zygmuntowicz doskonali swój warsztat dziennikarski w Pracowni Lokalności i Dziennikarstwa w Stargardzkim Centrum Kultury pod okiem Aleksandry Zalewskiej-Stankiewicz.
Korzystając z gościnności naszego portalu, który w swojej misji ma promocję młodych talentów, publikuje na nim swoje artykuły.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja