Dzisiaj jest: 20.9.2024, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Porodówka w Stargardzie do likwidacji? Gdzie będą rodziły stargardzianki?

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Porodówka w Stargardzie do likwidacji? Gdzie będą rodziły stargardzianki?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt zakłada, że by w danym powiecie utrzymany był oddział położniczy, liczba odebranych porodów nie może być mniejsza niż 400 rocznie.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem projektu, jak wskazuje resort, ma być dopasowanie systemu szpitalnego do struktury demograficznej i rzeczywistych potrzeb ludności. Jak informuje Portal Samorządowy, jednym z założeń projektu jest rezygnacja z dotychczasowych zasad kwalifikowania do poszczególnych poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń (PSZ), czyli do tzw. sieci szpitali. – Funkcjonowanie w sieci daje szpitalowi gwarancję ryczałtowego finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

W przypadku profili zabiegowych zostanie wprowadzone dodatkowe kryterium kwalifikacji, w postaci określonego progowego udziału świadczeń zabiegowych w przyjętym okresie referencyjnym. Jak informuje Portal Samorządowy, wstępnie przewiduje się, że będzie to odpowiednio ok. 60 proc. udziału zabiegów i ok. 400 porodów, przy czym ostateczne określenie szczegółowych wartości nastąpi w drodze rozporządzenia, po dodatkowych analizach i konsultacjach. – Oddziały ginekologiczno-położnicze, które nie spełniają tego kryterium, zostaną wygaszone- informuje Portal Samorządowy.

Związek Powiatów Polskich przyznaje, że liczba porodów w Polsce spada z roku na rok, a likwidację tych oddziałów, które nie przyjmują zbyt wielu porodów, uznaje za racjonalny. Wymóg osiągnięcia 400 porodów rocznie to ok. 1 poród dziennie. Związek jednocześnie zwraca uwagę, że resort musi dokładnie przyjrzeć się mapie porodówek do likwidacji, zanim wprowadzi zmiany. Trzeba podjąć takie działania, żeby po reformie pacjentka nie musiała do szpitala jechać nawet kilkuset kilometrów.  

Według informacji przekazanych przez SPWZOZ w Stargardzie Fundacji Rodzić po ludzku, w 2022 roku w szpitalu powiatowym miało miejsce 370 porodów. Jeszcze w 2013 r. były to 972 porody. W województwie zachodniopomorskim do 400 porodów nie dobija aż 9 szpitali. Oprócz stargardzkiej placówki problem ten dotyczy szpitali w Nowogardzie, Połczynie Zdroju, Białogardzie, Świnoujściu, Drawsku Pomorskim, Gryficach, Wałczu i Dębnie.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
75 lecie Spójni Stargard. Fotorelacja