Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę podnoszącą stawki za odbiór odpadów komunalnych. Prezydent Rafał Zając tłumaczył, że bez podwyżki Miasto nie będzie w stanie świadczyć tych usług.
Głosowanie nad podniesieniem opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych poprzedziła gorąca dyskusja. Radny Krzysztof Kozłowski zwrócił uwagę, że Zarząd Usług Komunalnych podpisał umowę z firmą BioStar na nowych stawkach z wolnej ręki, nie pytając radnych, czy wyrażają zgodę na podniesienie opłat dla mieszkańców, czy nie. – Czy ta Rada ma być maszynką do głosowania? Czy my jesteśmy od tego, żeby reprezentować mieszkańców, czy żeby tylko próbować naszymi rękoma przegłosowywać wyższe stawki i opłaty dla mieszkańców?- pytał retorycznie radny. Odniósł się również do składu zarządu i rady nadzorczej spółki BioStar oraz optymalizacji poczynionych przez zarząd. Radny Zdzisław Wilk powiedział, że podwyżki dla przedsiębiorców nie powinny być tak wysokie. – Przeciętny mieszkaniec otrzymuje podwyżkę w granicach 16 proc., a podmiot, który prowadzi działalność w tej samej wspólnocie 39 proc. To jest niesprawiedliwe. Widzimy, ile jest wolnych lokali w Stargardzie, jak egzystują przedsiębiorcy. Chcemy do końca tę kurę, która znosi złote jajka, udusić- powiedział Zdzisław Wilk.
Koszty ciągle rosną
Sebastian Szwajlik, Prezes BioStar powiedział radnym o rosnących kosztach, które musi ponosić przedsiębiorstwo, realizując swoją działalność. Największym kosztem jest fundusz wynagrodzeń osobowych. – Zdarzyło się coś, czego wcześniej w gospodarce nie obserwowałem, to znaczy stymulowanie płac przez rząd. Oczywiście cieszę się, że mieszkańcy, obywatele się bogacą. Chodzi też o to, że na rynku funkcjonują inne zawody, które wymagają wykształcenia, kwalifikacji, stażu, doświadczenia, w związku z tym narasta frustracja społeczna, pracownicza, że coś zostaje spłaszczone, a oni się nie odbijają. Musimy odnieść tę cenę oferty na wywóz i zagospodarowanie odpadów do warunków realnych. Najniższa płaca krajowa to nie jedyny problem przedsiębiorstwa. Wszystko, co przychodzi do przedsiębiorstwa, czy usługa, czy serwisowanie, czy produkt, jego wytworzenie, składają się na koszty przedsiębiorstwa. Średnio 50 proc. kosztów to jest płaca pracowników, kolejne to amortyzacja, no jeżeli przedsiębiorstwo ma funkcjonować na rynku, świadczyć dobre usługi i ma być zadowolenie mieszkańców, to musi prowadzić politykę zakupową w sposób właściwy. Kosztem jest dalsze zagospodarowanie odpadów oraz opłaty środowiskowe i kary za nieosiągnięcie wskaźników. Rolą zarządu przedsiębiorstwa jest tak skalkulować te koszty i znaleźć źródło finansowania, żeby przynajmniej się to bilansowało- powiedział Sebastian Szwajlik.
O tym, jak ważne jest głosowanie nad uchwałę o podwyżce przypomniał radny Dawid Pycz. - My jako radni musimy podjąć jak najbardziej racjonalną decyzję. To zestawienie, które otrzymaliśmy od ZUK-u odpowiada na wiele pytań i zaplanowana korekta cen jest dość rozsądna. Na komisji wybrzmiały też zagrożenia, jakie płyną z tego, gdybyśmy tej uchwały nie przyjęli. Myślę, że warto, żeby też opinia publiczna dowiedziała się o tych zagrożeniach i stąd moje pytanie. Co się wydarzy, jeżeli tej uchwały dzisiaj nie przyjmiemy?- zapytał radny.
R. Zając: Bez podniesienia opłat nie będziemy w stanie świadczyć tych usług
Rafał Zając, Prezydent Stargardu wyjaśnił, że takie sytuacje się zdarzały i nie wyszły samorządom na dobre. - Mieliśmy takie przykłady w Polsce, więc nie trzeba tutaj scenariuszy sobie wróżyć. Goleniów jest najbliższym nam przykładem, gdzie rzeczywiście Rada nie podwyższyła ceny. Zgodnie z regułami finansów publicznych i ukształtowanym opiniotwórczym stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, ale nie tylko, celem ustawodawcy jest ustalenie gospodarki odpadami w taki sposób, żeby ona się samofinansowała opłatami. Gdybyśmy dopłacali, to nie złamiemy dyscypliny finansów publicznych, ale budżet będzie realizował nieprawidłową gospodarkę finansową i będzie to wytknięte. Opłaty zbierane od mieszkańców powinny bilansować się z wydatkami ponoszonymi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych i my do tego zmierzamy. Tu nie ma próby generowania jakichś nadwyżek, wręcz przeciwnie. W Goleniowie w pewnym momencie przedsiębiorca przestał odbierać odpady. Bez podniesienia opłat nie będziemy w stanie świadczyć tych usług- powiedział Prezydent.
Ostatecznie Rada Miejska jednogłośnie podjęła decyzję o podwyżce opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Stargardzie.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Radni przegłosowali wyższe opłaty za odbiór śmieci. Decyzję poprzedziła gorąca dyskusja