Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

LATO w schronisku Kiczarowo

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Radzimy sobie, choć upały dają się wszystkim we znaki” - ocenia Aleksandra Fila, prezeska Towarzystwa

LATO w schronisku Kiczarowo

"W tej chwili w naszej placówce mamy około stu psów i czterdzieści kotów. To spora ilość zwierząt. Radzimy sobie, choć upały dają się wszystkim we znaki” - ocenia Aleksandra Fila, prezeska Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddziału w Kiczarowie.

W walce z wysokimi temperaturami pomagają specjalne spryskiwacze, które psom zapewniają ochłodę. „Rezygnujemy również z dalekich spacerów, żeby nie narażać zwierząt na udary. Jeśli wychodzimy, to tylko wczesnym rankiem, albo po zmroku. Dbamy o pełne miski z wodą, bo zwierzęta w czasie upałów piją dużo więcej” - zaznacza prezeska. Ze względu na wysokie temperatury, pracownicy schroniska nie gotują posiłków dla czworonogów, głównie wykorzystują suchą karmę. „Taki sposób żywienia jest bezpieczniejszy, ponieważ suchy pokarm się nie psuje i traci właściwości odżywczych” - wyjaśnia Aleksandra Fila.

W codziennej opiece nad zwierzętami pracownikom schroniska pomagają wolontariusze. I choć jest ich ponad czterdziestu, to w okresie wakacyjnym często ich brakuje. Fakt ten spowodowany jest głównie wyjazdami i urlopami.

„Coraz częściej zgłaszają się do nas firmy wolontariackie, które oferują pomoc. Zazwyczaj są to ludzie z sekcji, które działają przy dużych zakładach pracy.  Ci wolontariusze wspierają nas w drobnych remontach i naprawach” - mówi Aleksadra Fila ze schroniska. „Na brak ludzi dobrej woli na pewno nie możemy narzekać. W mojej ocenie największy problem w naszym społeczeństwie stanowi brak wiedzy i edukacji. Mam tu na myśli choćby sytuację z wolno żyjącymi kotami” - dodaje. „Zanim zabierzemy małe kotki i oddamy je do schroniska, należy upewnić się, że na pewno zostały porzucone przez matkę. Często jest tak, że kocica wyrusza na polowanie i wraca do swoich maluchów. Nie ma więc potrzeby zabierania młodych kociąt. Przypominam, że koty nieudomowione mają status wolno żyjących, a to oznacza, że powinny pozostać na wolności” - tłumaczy.

Dzikie koty stanowią element miejskiego ekosystemu. Pełnią nieocenioną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się myszy i szczurów. Warto o tym pamiętać i wspomagać ich życie na wolności.

Wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat zwierząt i dbania o nie, zapraszamy 7 września na kolejną „Paradę Adopciaków”, która odbędzie się w Teatrze Letnim.

W akcji mogą wziąć udział wszyscy właściciele psów, nie tylko ci, którzy zaopiekowali się bezdomnymi czworonogami. Wrześniowe wydarzenie będzie miało na celu promocję adopcji, poszerzanie wiedzy i integrację lokalnej społeczności. Pierwsza „Parada Adopciaków” odbyła się w grudniu 2023 roku. 

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja