Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Jak Miasto pomaga Ukraińcom?

Dodano: rok temu Autor:

W zeszłym roku Miasto Stargard musiało zmierzyć się z nowym, trudnym tematem, jakim jest pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Jak Miasto pomaga Ukraińcom?

W zeszłym roku Miasto Stargard musiało zmierzyć się z nowym, trudnym tematem, jakim jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. Sprawdziliśmy, na jakie wsparcie mogą liczyć uciekinierzy z kraju ogarniętego wojną.

Po wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 r. do Polski zaczęli przybywać obywatele tego kraju, Wielu uchodźców trafiło do Stargardu, gdzie na bieżąco organizowana była pomoc doraźna, a z czasem wdrażano procedury i zadania wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Jak informuje Urząd Miejski w „Raporcie o stanie miasta Stargard 2022”, Miasto w 2022 r udzieliło schronienia 1219 osobom. Obywatele Ukrainy byli kwaterowani w tzw. punktach zbiorowego pobytu np. Zespół Szkół nr 2, hotel 104, Caritas, budynek przy ul. Księcia Bogusława Iv, przy ul. B. Limanowskiego lub w prywatnych mieszkaniach stargardzian. W Stargardzie na dzień 31.12.2022 zameldowanych było 323 obcokrajowców, w tym 247 obywateli z Ukrainy. Wydano 2 901 numery PESEL UKR. W celu umożliwienia kontynuacji nauki dzieciom z Ukrainy uczniowie przyjmowani byli do stargardzkich szkół, natomiast dla dzieci, których rodzice zamieszkali po 24 lutego 2022 r. w Stargardzie i podjęli pracę, zapewniono miejsca w przedszkolach. Liczba przyjętych osób to 332 dzieci i młodzieży, w tym 73 dzieci do przedszkoli.

W MOPS zatrudniono koordynatora placówek, do którego zadań należało: kwaterowanie przybyłych w punktach zbiorowego pobytu, bezpośrednie rozwiązywanie problemów związanych z funkcjonowaniem rodzin w powyższych punktach, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, udzielanie pomocy w poszukiwaniu pracy, udzielanie wsparcia poprzez rozmowy o najpilniejszych potrzebach mieszkańców placówki i zaspokajanie w miarę możliwości tych potrzeb. W punktach zbiorowego pobytu dyżury pełnili zatrudnieni w MOPS psychologowie pochodzenia ukraińskiego oraz pracownicy socjalni. Zdiagnozowanie i rozpoznanie potrzeb poszczególnych osób pozwoliło na stworzenie indywidualnego planu integracyjnego. Ogółem w trzech punktach zbiorowego pobytu od maja do grudnia 2022 r. przebywały 163 osoby pochodzenia ukraińskiego w tym: 86 osób dorosłych i 77 dzieci.

Od marca 2022 r. pracownicy MOPS udzielali szeroko pojętego wsparcia obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Stargardu. Udzielano wsparcia psychologicznego, prawnego, socjalnego, jak i finansowego. Zatrudniono 3 osoby z biegłą znajomością języka ukraińskiego w charakterze tłumaczy, 2 osoby pochodzące z Ukrainy na stanowisku psychologa (również przybyłe na teren RP z uwagi na działania wojenne w ich kraju).

Ośrodek wypłacał obywatelom Ukrainy świadczenia pieniężne przewidziane ustawą. Jednorazowe świadczenie 300 zł dla obywateli Ukrainy w 2022 r. wypłacono 1 019 rodzinom, w których było 1 709 osób. Pracownicy socjalni MOPS nadzorowali realizację praw i obowiązków opiekuna tymczasowego sprawowaną na podstawie postanowień sądu przez 29 opiekunów tymczasowych nad 36 dziećmi. Pomocą społeczną objęto 75 rodzin obywateli Ukrainy (200 osób). Głównymi powodami przyznania pomocy rodzinom pochodzącym z Ukrainy było: ubóstwo, sytuacja kryzysowa, długotrwała lub ciężka choroba oraz bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Stypendia szkolne otrzymało 7 uczniów z Ukrainy. Pomoc była finansowana z Funduszu Pomocy Ukrainie. Ze świadczeń rodzinnych korzystało 130 rodzin obywateli Ukrainy.


Materiał zrealizowany na podstawie „Raport o stanie miasta Stargard 2022”

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja