Dzięki unijnemu wsparciu Gmina Miasto Stargard mogła wyremontować i wyposażyć ponad 100-metrowe mieszkanie oferujące opiekę wytchnieniową. To jedno z 5 takich miejsc na Pomorzu Zachodnim, które powstaje w ramach działań Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Od piątku Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, odpowiedzialne za koordynację działań w tym miejscu, oficjalnie zaczyna działać. Czeka na pierwszych podopiecznych.
Trzypokojowe mieszkanie w Stargardzie mieści się na parterze, w budynku przy ulicy ul. Konopnickiej 23. Ma 107 m kw. i jest to jedno z pięciu takich miejsc, które powstaje w naszym województwie w ramach dobrze już znanego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Za jego realizację opowiada ROPS Urzędu Marszałkowskiego (lider projektu). Takie mieszkanie, a więc oferujące opiekę wytchnieniową, od ubiegłego roku funkcjonuje w Łobzie. Do końca marca zrealizowano w nim 2374 godzin opieki. Pozostałe lokalizacje to: Rzyszczewo (gm. Sławno), Podgrodzie (pow. policki) oraz Myślibórz.
– Takimi działaniami pokazujemy jak tworzyć usługi społeczne w partnerskiej współpracy lokalnych samorządów i NGO’sów, przy jednoczesnym mądrym wykorzystaniu środków unijnych. Udaje nam się to dzięki otwartości i zaangażowaniu naszych partnerów, za co serdecznie dziękuję – mówi o całym przedsięwzięciu Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Opieka w mieszkaniu przy ul. Konopnickiej świadczona będzie od lipca przez Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek”. UM Stargard finansowanie na nią zabezpieczył ze środków programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa”. Ponadto Urząd Marszałkowski planuje również ogłosić konkurs dla organizacji pożytku publicznego na świadczenie usługi jako uzupełnienie działań prowadzonych w ramach projektu „Region Dobrego Wsparcia”.
- W Stargardzie jesteśmy w stałym kontakcie z opiekunami osób o szczególnych potrzebach. Oni każdego dnia oddają siebie innym. Mamy pełną świadomość tego, jak bardzo takie mieszkanie będzie im przydatne. Więzi tych ludzi z ich podopiecznymi są bardzo silne, a decyzja o powierzeniu bliskiego innym, nawet na krótki czas, często bywa niełatwa. W tym miejscu, w komfortowych warunkach, zapewniona będzie jednak najwyższa jakość opieki ze strony wykwalifikowanej kadry. Bliscy osób o szczególnych potrzebach w pełnym spokoju odpoczną więc od codziennych trudów. Załatwią niezbędne sprawy, odetchną, zadbają o swoje zdrowie i kondycję - mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu.
Koszt przystosowania mieszkania, a więc remont i wyposażenie wraz z infrastrukturą smart dom to prawie 300 tys. zł i finansowany był z unijnych środków.
Pomocna sztuczna inteligencja
Bezpośrednio za utworzenie mieszkań (w ramach „Regionu Dobrego Wsparcia”) odpowiadała Fundacja Nauka dla Środowiska. Każde z mieszkań docelowo będzie wyposażone w infrastrukturę domów inteligentnych. Ta funkcjonalność to możliwość monitoringu i sterowania wszystkimi mediami (gaz, prąd, woda), zarządzanie urządzeniami elektronicznymi oraz wprowadzenie czujników monitoringu bazujących na technologii LiDAR. Piotr Jaśkiewicz, prezes Fundacji, tak tłumaczył przy otwarciu poprzedniego mieszkania, zastosowanie innowacyjnych, bazujących na algorytmach na sztucznej inteligencji, rozwiązań:
– Algorytmy sztucznej inteligencji zamieniają wszystko to, co się dzieje w mieszkaniu na chmurę punktów i pozwalają monitorować zachowania w mieszkaniu przez 24h na dobę, nie stosując kamer i mikrofonów. Daje to poczucie komfortu i prywatności użytkownikom mieszkania. Jednocześnie, w razie nagłych wypadków, pozwala bardzo szybko powiadomić instytucję, która zarządza mieszkaniem.
Jak skorzystać z pomocy wytchnieniowej?
Jednocześnie w mieszkaniu z oferowanej, całodobowej pomocy, będą mogły korzystać 4 osoby. Pobyt będzie trwać do 14 dni. W tym czasie opiekunowie będą mogli wykorzystać na ten czas na odpoczynek czy załatwienie najpotrzebniejszych spraw. – Taka forma wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnością oraz niesamodzielnych to nieoceniona pomoc – mówi przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina, która uczestniczyła w oficjalnym otwarciu mieszkania.
Osoby zainteresowane tym działaniem powinny kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stargardzie przy ul. Warszawskiej 9A od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00 (tel. kontaktowy 91 578 45 77) lub elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Aby skorzystać ze wsparcia wytchnieniowego, opiekun osoby niepełnosprawnej powinien złożyć Kartę zgłoszeniową wraz z kopią aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź orzeczenia równoważnego (oryginał do wglądu osobistego osoby przyjmującej zgłoszenie).
Co jeszcze oferuje „Region Dobrego Wsparcia”?
„Region Dobrego Wsparcia” to 3-letni projekt finansowany ze środków budżetu państwa oraz Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ 2014-2020, mający na celu zwiększenie dostępności usług społecznych w szczególności usług środowiskowych, opiekuńczych oraz usług wsparcia dla osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem. To wspólne przedsięwzięcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego i partnerów – Fundacji Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Każdy z partnerów ma przypisane inne zadanie. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego utworzył Regionalny Punkt Doradczy, organizuje szkolenia dla opiekunów osób zależnych oraz turnusy połączone z warsztatami psychologicznymi. Do tej pory w takich turnusach wzięło w nich udział blisko 100 osób, natomiast w szkoleniach – ponad 600.
Zadania Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej skupiły się na tworzeniu sąsiedzkich usług opiekuńczych, a więc wsparciu w codziennych czynnościach, np. zrobienie zakupów, przygotowywanie i podawanie posiłków, porządki, pomoc w dotarciu do lekarza, urzędów, ale i np. spacery. Ze wsparcia sąsiedzkiego skorzystało 790 osób z całego województwa. Organizacje utworzyły także dwie bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego – w Wałczu i Chojnie.
Projekt będzie realizowany do końca września.
Więcej informacji o projekcie „Region Dobrego Wsparcia”: https://rdw.wzp.pl/
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- ?Region Dobrego Wsparcia? w Stargardzie. Mieszkanie wytchnieniowe gotowe na pierwszych podopiecznych