Dzisiaj jest: 29.9.2024, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Na czym polega praca psychologa?

Dodano: rok temu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce korzystanie z pomocy psychologicznej było czymś nieoczywistym.

Na czym polega praca psychologa?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce korzystanie z pomocy psychologicznej było czymś nieoczywistym. Często też piętnowano społecznie osoby, które potrzebowały tego typu wsparcia. Obecnie psychologowie cieszą się znacznym szacunkiem, a na konsultacje z nimi chętnie udają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Na czym polega praca psychologa? Sprawdźmy!

Diagnostyka zaburzeń, chorób i schorzeń psychicznych
Do głównych obowiązków osób, zatrudnionych na stanowisku: psycholog, psycholog-terapeuta lub psychoterapeuta należy przede wszystkim ocena stanu zdrowia pacjenta. Specjalista w dziedzinie psychologii ma bowiem kwalifikacje, wiedzę oraz doświadczenie, pozwalające mu opiniować i diagnozować różne jednostki chorobowe lub zaburzenia psychiczne. Dzięki jego pomocy ludzie zmagający się z problemami natury psychicznej lub emocjonalnej mogą dowiedzieć się, jak radzić sobie w chwilach kryzysowych czy, na przykład, jakich błędów nie popełniać w codziennych, ogólnoludzkich relacjach.
Psycholog podejmuje dialog z pacjentem po to, by ocenić, czy dana osoba cierpi na chwilowe problemy emocjonalne, czy potrzebuje kompleksowej, długotrwałej pomocy specjalisty. Terapeuci diagnozują:

  • zaburzenia depresyjne,

  • nerwice,

  • syndrom DDA,

  • narcyzm,

  • pomagają też pacjentom przejść przez trudne, życiowe momenty.

Zadaniem psychologa poradni specjalistycznej jest też wystawianie opinii, dotyczących problemu autyzmu, zespołu Aspergera czy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Terapie indywidualne i grupowe, treningi kompetencji społecznych
Psycholodzy mają różne specjalizacje. Skupiają się na pracy terapiach indywidualnych lub grupowych. Jak widać na przykładzie licznych ofert, dostępnych na
Pracuj.pl, na polskim rynku największym wzięciem cieszą się:

  • terapeuci, zajmujący się kompleksowo diagnostyką i profilaktyką zdrowia pacjenta indywidualnego,

  • oferujący terapie dla par i grup,

  • leczeniem dzieci.

Jako specjaliści w dziedzinie komunikacji werbalnej i niewerbalnej, psycholodzy prowadzą również treningi kompetencji dla osób wykluczonych społecznie i pracowników, chcących między innymi udoskonalić swój warsztat negocjacyjny. Jakie kompetencje pomaga rozwinąć psycholog? Chodzi o umiejętność wyrażania własnych emocji i myśli, asertywność, skuteczne radzenie sobie ze stresem oraz rozwiązywanie problemów osobistych lub grupowych.

Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź
porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.

 

Materiał sponsorowany

Źródło: Pracuj.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
75 lecie Spójni Stargard. Fotorelacja