Dzisiaj jest: 28.1.2023, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Pierwszy dzień Park&Ride

Dodano: 3 dni temu Autor:
Redakcja poleca!

„Parking bardzo potrzebny i świetnie lokalizowany, ale koszy na śmieci w takim nowoczesnym miejscu jest zdecydowanie za mało.

Pierwszy dzień Park&Ride

Parking bardzo potrzebny i świetnie lokalizowany, ale koszy na śmieci w takim nowoczesnym miejscu jest zdecydowanie za mało.  Żeby wyrzucić kubek po kawie, musiałam przemierzyć go wzdłuż i wszerz” - mówi Anna, jedna z pierwszych użytkowniczek nowego parkingu, który działa przy Barnima. Sprawdziliśmy, jak miejsca postojowe w centrum miasta podobają się kierowcom, którzy dzisiaj po raz pierwszy zaparkowali na stargardzkim Park&Ride.  

Trzysta miejsc parkingowych dla aut osobowych, parking dla autokarów, wiaty, stojaki dla rowerów, ładowarka dla pojazdów elektrycznych i pomieszczenia socjalne z toaletami - tak prezentuje się „Park&Ride”.

Od dzisiaj wszyscy kierowcy mogą za darmo zaparkować w ścisłym centrum miasta.

„To bardzo duże udogodnienie. Jestem z Witkowa i często przyjeżdżam do Stargardu. Z reguły parkowałam na tyłach „Zodiaku”, ale tam za postój trzeba płacić. Tutaj jest bardzo wygodnie i wszędzie blisko” - mówi pani Jola.

Na miejscach postojowych dla autokarów od samego rana widać ruch. „Ten parking bardzo ułatwi nam pracę. Nareszcie mamy miejsce, gdzie nie tylko możemy bez problemu zaparkować, ale również skorzystać z sanitariatów. To ważne dla nas-kierowców i dla naszych klientów” - podkreśla Łukasz, pracownik firmy przewozowej.

Parkingi typu „Park&Ride” to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Ich głównym zadaniem jest ułatwianie podróżowania. Kierowcy na parkingu mogą zostawić auto i skorzystać z komunikacji publicznej, pociągu czy autobusu.

„Od wielu lat pracuję w Szczecinie. Dojeżdżam pociągiem, bo to rozwiązanie wygodniejsze i zdecydowanie tańsze. Wreszcie mam, gdzie zaparkować” -
cieszy się pan Jakub, mieszkaniec Stargardu.

Teren Park&Ride jest oświetlony i monitorowany przez czterdzieści kamer.

„Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, zwłaszcza w tych czasach. Wandali nie brakuje. Będę mógł z czystym sumieniem zostawiać tu samochód na 10 godzin” - dodaje Jakub.

Pierwsze uwagi dotyczące parkingu zgłasza jednak Małgorzata z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które jest zarządcą Park&Ride. „Brakuje oznaczonych miejsc, w których można palić. Powinny być wyznaczone strefy dla osób palących. I koniecznie więcej koszy na śmieci, bo jest ich zdecydowanie za mało” - mówi. „To bardzo trafne spostrzeżenie. Dzisiaj zwrócono nam już kilka razy uwagę, że jest problem z wyrzucaniem śmieci” - dodaje pracownik monitoringu. „Pracownicy firmy sprzątającej już mają pełne ręce roboty, a na parkingu jest  zaledwie kilkanaście aut. Nietrudno sobie wyobrazić, co będzie się działo za jakiś czas” - zauważa.

Budowa nowoczesnego parkingu wraz z modernizacją ul. Barmina trwała 1,5 roku. Koszt inwestycji to ponad 20 milionów złotych. 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - PGE Spójnia Stargard. Galeria