Dzisiaj jest: 29.3.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

6. rocznica śmierci Prezydenta Sławomira Pajora.

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Śmierć, która zaskoczyła wszystkich mieszkańców naszego miasta tak bardzo, że aż trudno było w nią uwierzyć.

6. rocznica śmierci Prezydenta Sławomira Pajora.

Śmierć, która zaskoczyła wszystkich mieszkańców naszego miasta tak bardzo, że aż trudno było w nią uwierzyć.
18 stycznia 2017 roku zmarł nagle prezydent Stargardu Sławomir Pajor.


W środę (18.01.) o 17:30 na grobie śp. prezydenta Sławomira Pajora (cmentarz przy ul. T. Kościuszki) złożone zostaną kwiaty i zapalone będą znicze. Następnie – o 18:00 – w kolegiacie NMP Królowej Świata rozpocznie się msza święta w intencji zmarłego.
W uroczystościach wezmą udział oficjalne delegacje, członkowie rodziny, znajomi i przyjaciele oraz mieszkańcy miasta.

Sławomir Pajor był prezydentem w latach 2002 – 2017. To bardzo długo jak na takie stanowisko co oznacza, że cieszył się dużym poparciem i skutecznie działał na rzecz rozwoju miasta.

Mieszkańcem Stargardu został w 1997 roku i wystarczyło mu 5 lat, by zdobyć najważniejsze stanowisko w Urzędzie Miasta.

Z wykształcenia był ekonomistą, studia ukończył na Uniwersytecie Szczecińskim. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe z zakresu kierowania przedsiębiorstwem, posiadał Certyfikat Menedżerski – studium menedżerskie dla pracowników administracji publicznej.

Podczas swojego bogatego życia zawodowego, zajmował takie stanowiska jak:

  • Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Łobzie,

  • Prezes Zarządu - Dyrektor Naczelny Energetyki Szczecińskiej S.A.,

  • Zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Szczecinie,

  • Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie,

  • Kierownik Urzędu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim,

  • Kierownik Urzędu Rejonowego w Pyrzycach,

  • Kierownik Rejonowego Biura Pracy w Pyrzycach.

Samorządowcem został na początku lat 90. Swoje pierwsze kroki stawiał w Pyrzycach, gdzie w latach 1990-1994 zasiadał w Radzie Miasta. Poszedł dalej, by od 1998 do 2002 być radnym sejmiku Wojewódzkiego. Następnym stanowiskiem był fotel prezydenta Stargardu.

Przez 15 lat działalności jako prezydent, miasto Stargard (dawniej Stargard Szczeciński) zmieniło się na lepsze. Za swojej kadencji doprowadził do szeregu kluczowych inwestycji. Początek jego panowania to potężny strzał na plus w postaci otworzenia w 2003 roku Stargardzkiego Parku Przemysłowego, a później Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii na terenie byłego lotniska w Kluczewie.

Dzięki parkom technologicznym do miasta udało się ściągnąć 2 potężne firmy – producenta opon Bridgestone i fabrykę maszyn przeładunkowych Cargotec, dzięki czemu powstało wiele nowych miejsc pracy i pojawiły się perspektywy na przyszłość. Obecnie Stargardzki Park Przemysłowy przyciągnął już kilkunastu inwestorów.

Za kandydatury Sławomira Pajora, bezrobocie spadło z ponad 25% na początku jego prezydentury do poziomu około 6-7% w etapie końcowym. Zmniejszyła się przestępczość, a budżet miasta rok rocznie się powiększał (w 2008 był na poziomie 140 mln, a w 2015 prawie 220 mln). Za jego rządów udało się także dokonać zmiany nazwy ze Stargardu Szczecińskiego na Stargard. Nowa nazwa obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku.

Na przestrzeni lat, aktywną działalność miasta pod przewodnictwem Sławomira Pajora widać było na dziesiątkach wyremontowanych dróg, nowych rondach, zadbanych parkach i skwerach czy działaniach marketingowych promujących miasto. Miasto z tak długoletnim gospodarzem niesamowicie się rozwinęło, wzbogaciło, zapewniło warunki inwestorom (a ci później zapewnili pracę mieszkańcom) czy skutecznie wykorzystało środki unijne.

Sławomir Pajor zmarł 18 stycznia 2017 roku, pozostawiając żonę Zuzannę i córkę Martę.  Na przestrzeni tych 15 lat prezydentury Sławomira Pajora, zyskał on wielki szacunek i uznanie, będąc bardzo dobrym gospodarzem miasta.

Obecni rządzący kontynuują jego dzieło, za które w 2018 roku został uhonorowany pośmiertnie medalem Zasłużony dla Miasta Stargard.


Jednym z jego ostatnich działań, było zapoczątkowanie budowy Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, którego po śmierci został patronem. Więcej o tym możecie przeczytać w materiale z 2019 roku: „Zintegrowane Centrum Przesiadkowe otwarte”.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Śladami Gryfików - spacer historyczny. Fotorelacja