W 2021 r. Urząd Miejski wprowadził w Stargardzie innowacyjne rozwiązanie parkowania rotacyjnego w centrum. Mimo początkowych trudności taki sposób parkowania przyjął się wśród mieszkańców i przyjezdnych. Miasto rozważa zwiększenie ilości parkingów rotacyjnych i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań do pomiaru czasu parkowania.
Rotacyjne miejsca parkingowe zostały wprowadzone w Stargardzie dokładnie 23 sierpnia 2021 r. na podstawie zatwierdzonej organizacji ruchu. Aktualnie obejmują one ul. Skarbową, Wyszyńskiego, Czarnieckiego i parking za Centrum Handlowym Rondo. Dozwolony czas parkowania na tych miejscach postojowych wynosi 2 godziny i obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Urząd Miejski przypomina, że zostawiając samochód na rotacyjnych miejscach parkingowych, należy ustawić czas przyjazdu na parkingowej karcie zegarowej umieszczonej w widocznym miejscu za przednią szybą. Można również godzinę przyjazdu na parking napisać odręcznie na kartce papieru, którą również należy umieścić w widocznym miejscu.
Parkingów rotacyjnych będzie więcej
Na grudniowej sesji Rady Miejskiej powrócił temat organizacji rotacyjnego parkowania w Stargardzie. Ma to związek z tym, że Miasto w budżecie na 2023 r. zaplanowało 100 000 zł na zwiększenie ilości parkingów rotacyjnych. Radny Zdzisław Wilk zwrócił uwagę, że muszą być podjęte szybkie działania rozszerzenia strefy. - Panie Prezydencie, proszę przejść się po ulicach, głównymi ciągami komunikacyjnymi ul. Piłsudskiego, Mickiewicza, ile tam sklepów stoi zamkniętych. Powodem jest m.in. to, że nasi klienci nie mają możliwości zaparkowania. To jest poważna sprawa, a Ci podatnicy rok w rok, niezależnie od tego, czy punkt jest wynajęty czy nie, płacą podatki. Bardzo bym prosił, by to zadanie w miarę możliwości jak najszybciej wdrożyć do życia- powiedział radny.
Prezydent Stargardu Rafał Zając powiedział, że musimy trochę uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o rozszerzenie pomysłu rotowania w Stargardzie. - Ta prośba o uzbrojenie się w cierpliwość do mieszkańców nie wynika z tego, że nie widzimy sensu funkcjonowania tej rotacji, albo że źle ją oceniamy. Sprawdziliśmy to jako pionier, pioniera poznaje się po strzałach w plecy i trochę tych strzałów musieliśmy najpierw zebrać, ale rzeczywiście to rozwiązanie dzisiaj jest dopracowane i się sprawdza. Żeby je rozszerzyć, musimy znaleźć rozwiązanie, a nie jest to proste, żeby nie robić tego nogami i rękami strażników miejskich, bo musielibyśmy wówczas zwiększyć zdecydowanie zatrudnienie w straży, albo strażników przesunąć od zadań związanych z czystością i porządkiem w mieście, wyłącznie na zadania związane z rotacją miejsc parkingowych.
Miasto szuka rozwiązania do pilnowania czasu parkowania
Prezydent przyznał, że Miasto szuka rozwiązania do obsługi rotowania parkowaniem w Stargardzie. - Chcemy namówić którąś z firm, która zajmuje się cyfrowymi rozwiązania do obsługi dróg, żeby spróbować zbudować takie urządzenie montowane na samochodzie, które pozwoliłoby podczas patrolowania miasta straży miejskiej jednocześnie lokalizować samochody i wyłapywać te, które przekroczą czas w danym miejscu- powiedział Rafał Zając. - To rozwiązanie techniczne usprawniłoby na tyle egzekucję i pilnowanie parkowania w tych obszarach, że moglibyśmy sobie wtedy bez zwiększania zatrudnienia w straży pozwolić na zdecydowane rozszerzenie tego rozwiązania rotacyjnego, które na ul. Czarnieckiego, Wyszyńskiego, Skarbowej się po prostu naszym zdaniem sprawdziło i kiedy będziemy gotowi, to Państwu to rozwiązanie zaproponujemy. Rzeczywiście trwa to trochę dłużej, niż pierwotnie zakładaliśmy, ale przyznam szczerze, że nie mamy się od kogo uczyć i każde rozwiązanie jest budowane samodzielnie. Jestem przekonany, że inni będą po nas to rozwiązanie naśladować i wdrażać- dodał Prezydent.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Miasto rozważa zmiany w parkowaniu rotacyjnym