W ostatnim czasie został zaktualizowany Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Stargard na lata 2022 - 2025. Sprawdziliśmy najważniejsze zapisy dokumentu.
Gmina, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w zakresie zadań własnych realizuje sprawy dotyczące ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Ma też obowiązek sporządzenie Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami. Jest to dokument o charakterze strategicznym, opracowywany raz na cztery lata i przyjmowany uchwałą Rady Miejskiej, której Prezydent Miasta przedkłada co dwa lata sprawozdanie z jego realizacji. Program wyznacza kierunki działań służących ochronie dziedzictwa kulturowego, zachowaniu zabytków i krajobrazu kulturowego, zarządzaniu dziedzictwem materialnym i niematerialnym, współpracy lokalnej w zakresie ochrony zabytków, zwłaszcza z właścicielami i zarządcami zabytków, loderami lokalnymi oraz upowszechnianiu i promowaniu dziedzictwa kulturowego miasta.
O przygotowywanym dokumencie na lata 2022-2025 podczas październikowej sesji Rady Miejskiej mówił Piotr Mync, Zastępca Prezydenta Stargardu. - W dokumencie proponuje się przyjęcie utrzymania i wyeksponowania zachowanych zasobów i struktury krajobrazu kulturowego, funkcjonowanie dziedzictwa kulturowego w procesach aktywizacji społecznej i ekonomicznej oraz budowie wizerunku Miasta Stargard. Historyczne walory Stargardu są tym atrybutem, które większość porównywalnych miejsc, miast nie posiada- powiedział Wiceprezydent. - Realizację tych celów perspektywicznych opracowanie proponuje osiągnąć poprzez następujące cele: budowa Gminnego Systemu Ochrony i Opieki nad Zabytkami oraz Kształtowania Krajobrazu Kulturowego, budowania Zintegrowanego Systemu Ochrony Wartości Kulturowych i Przyrodniczych, zahamowania procesów degradacji zabytków i doprowadzenie do poprawy stanu ich zachowania. W budżecie znajdują się środki choćby na wsparcie dla remontu kolegiaty, która stanie się perełką, nie tylko w regionie. Drugi etap rozbudowy, który będzie rozpoczęty, czyli budowa wind na taras widokowy, to wszystko niewątpliwie będzie tam niezwykle atrakcyjne z punktu widzenia turysty- dodał Piotr Mync.
W opracowanym programie możemy przeczytać, że jego głównym celem jest dążenie do znaczącej poprawy stanu zasobów lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz zachowania krajobrazu kulturowego Gminy Miasto Stargard poprzez określenie podstawowych uwarunkować, oraz rozwiązań, które temu służą. - Bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego może w istotny sposób przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego, a tym samym do poprawy jakości życia jej mieszkańców- czytamy w programie.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Jak Miasto opiekuje się zabytkami?