Dzisiaj jest: 6.10.2022, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Stargard Liderem Współpracy

Dodano: 2 tygodnie temu
Redakcja poleca!

Stargard od lat aktywnie działa z organizacjami pozarządowymi, dzięki czemu pomoc i wsparcie otrzymują mieszkańcy z różnych grup społecznych i o różnych potrzebach.

Stargard Liderem Współpracy

Stargard od lat aktywnie działa z organizacjami pozarządowymi, dzięki czemu pomoc i wsparcie otrzymują mieszkańcy z różnych grup społecznych i o różnych potrzebach. Teraz nasza aktywność została doceniona w skali całego województwa. Prezydent Rafał Zając odebrał główną nagrodę dla Samorządowego Lidera Współpracy z NGO. Wyróżnienie zdobyliśmy w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
 


 

– Ta nagroda to docenienie wszystkich działań podejmowanych przez nas dla organizacji pozarządowych i tego, co robimy wspólnie z nimi. Takie wyróżnienia potwierdzają, że system wsparcia dla NGOs, który zbudowaliśmy w Stargardzie, może być i jest przykładem dobrych praktyk dla wielu innych miast, nie tylko w regionie. Nagroda mobilizuje nas też do dalszych działań w tym zakresie. Szczególne podziękowania kieruję do członków stargardzkiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, którzy zgłosili nas do konkursu – mówi prezydent Rafał Zając.
 

Komisja konkursowa szczególnie doceniła projekt „Azymut – Samodzielność”, realizowany w naszym mieście od 2018 r. To mieszkalnictwo wspomagane dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. W komfortowym, w pełni wyposażonym lokalu podopieczni stargardzkiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu pod okiem wykwalifikowanych opiekunów uczą się samodzielności. Podobne mieszkania od wielu lat ułatwiają codzienne życie stargardzianom o szczególnych potrzebach – m.in. seniorom, osobom wychodzącym z bezdomności i o różnym stopniu niepełnosprawności. Nasz system mieszkalnictwa wspomaganego jest wzorem dla wielu innych samorządów w całej Polsce.

W 2021 r. miasto aktywnie współpracowało z 55 fundacjami i stowarzyszeniami, przeznaczając na różne zadania ponad 9 800 000 zł. Ich działania były bardzo szerokie – dotyczyły np. edukacji, sportu, kultury, turystyki i rekreacji. Organizacje pozarządowe są bardzo ważną częścią lokalnej społeczności. Ich członkowie doskonale znają potrzeby mieszkańców i wiedzą, gdzie należy skierować pomoc. Dodatkowo przedstawiciele NGOs mają realny wpływ na kształtowanie strategii rozwoju i polityki społecznej w Stargardzie. Zasiadają m.in. w Zespole Doradczym ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Zespole Doradczym ds. Seniorów, Stargardzkiej Radzie Sportu i Miejskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.
 

Oprócz tytułu Samorządowego Lidera Współpracy z NGO 2022 otrzymaliśmy również nagrodę w wysokości 10 000 zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na dalsze działania naszych organizacji pozarządowych.
 


 

Zdjęcia: UM w Stargardzie

                Urząd Miejski w Stargardzie

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Photos by Paweł Zdziech