Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Ktoś podrzuca opony na lotnisko. Miasto wnioskuje o kontrole warsztatów i wulkanizacji

Dodano: 2 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

W ostatnich miesiącach powtarzają się sytuacje nielegalnego składowania opon na terenach po byłym lotnisku w Kluczewie, które powodują zagrożenie pożarowe.

Ktoś podrzuca opony na lotnisko. Miasto wnioskuje o kontrole warsztatów i wulkanizacji

W ostatnich miesiącach powtarzają się sytuacje nielegalnego składowania opon na terenach po byłym lotnisku w Kluczewie, które powodują zagrożenie pożarowe. Miasto zwróciło się o kontrole poprawności utylizacji odpadów przez warsztaty i wulkanizacje.

W ostatnich miesiącach kilkukrotnie doszło do pożarów nielegalnie składowanych opon na terenach po byłym lotnisku w Kluczewie. Sprawę poruszyła radna Rady Powiatu Beata Wilk. - Nawiązując do ostatnich wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie powiatu stargardzkiego, a dokładnie na terenie Miasta Stargard, związanych z podpaleniami nielegalnych wysypisk śmieci tworzonych na terenie byłego lotniska (Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii), proszę o informację, jakie działania samorządowe zostały podjęte w celu zmniejszenia skutków tego zjawiska- zwróciła się do Starosty Stargardzkiego radna Beata Wilk. - PPNT to miejsce szczególne dla miasta, swego rodzaju wizytówka a grunty wyróżnione jako najlepsze tereny inwestycyjne w Polsce (Grunt na medal), dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna i infrastrukturalna, wielkie inwestycje dające szanse na przyszłość- przypomina Beata Wilk.

 


Na lotnisku powstają nielegalne wysypiska śmieci

Radna Rady Powiatu zaznacza również, że w PPNT znajduje się również wiele terenów niezagospodarowanych, niektóre uprawiane rolniczo, niektóre pozostawione bez opieki mimo posiadanych tytułów właścicielskich. - Te ostatnie jednak zaczynają spędza sen z powiek mieszkańcom miasta, w związku z licznie pojawiającymi i powiększającymi się nielegalnymi wysypiskami śmieci w postaci części samochodowych, ze szczególnym wskazaniem na opony. Ilości odpadów na terenie PPNT  w postaci opon nie jest się w stanie określić. Mimo, iż opony nie są odpadem niebezpiecznym, to w połączeniu z żywym ogniem stanowią szczególne zagrożenie dla środowiska, jak również pobliskich obiektów produkcyjno-magazynowych- mówi Beata Wilk. - Mimo widocznych od wielu lat odpadów, znajdujących się na nieruchomościach położonych tuż przy głównych drogach publicznych PPNT, należy stwierdzić, że nie zostały podjęte przez właściwe miejscowo samorządy, jakiekolwiek czynności zmierzające do zmniejszenia tego zjawiska, np. wezwania właścicieli do uporządkowania nieruchomości- dodaje radna.

Waldemar Kolasiński, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Stargardzie informuje, że podjęto działania w celu usunięcia odpadów i zabezpieczenia terenu przed ewentualnymi, kolejnymi próbami podrzucania. - Zarządzające tymi terenami w imieniu Gminy Miasto Stargard Stargardzkie TBS Sp. z o.o. na swój koszt podjęło czynności uprzątnięcia odpadów i przekazania do utylizacji oraz zabezpieczenia terenu. Kolejne tereny będą sukcesywnie uprzątane, w miarę możliwości budżetowych- informuje Waldemar Kolasiński. - Oprócz tego podjęto działania prewencyjne, Stwierdzone w tym rejonie ilości i rodzaje odpadów wskazują, że nie są to odpady komunalne, lecz wytwarzane w ramach działalności prowadzonej przez warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne- dodaje przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

Miasto wnioskuje o kontrole warsztatów i wulkanizacji

Urzędnicy podejrzewają, że odpady, które znajdują się na lotnisku, zostały wytworzone w ramach prowadzonej działalności i nielegalnie podrzucone na tereny miejskie. - Ponieważ Prezydent Miasta nie jest organem właściwym w zakresie zbierania lub wytwarzania odpadów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podjęto współpracę z Komendą Powiatową Policji w Stargardzie i ze Strażą Miejską- informuje Waldemar Kolasiński. - Między innymi, w wyniku kontroli zakładów wulkanizacyjnych na terenie miasta wytypowano podmioty, które potencjalnie mogą wytwarzać tego typu odpady i winny posiadać na ich wytwarzanie lub zbieranie zezwolenia Starosty lub Marszałka Województwa oraz dokonać zgłoszenia działalności do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W związku z tym zwrócono się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o przeprowadzenie stosownych kontroli, informując jednocześnie Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe- dodaje Dyrektor.

Waldemar Kolasiński przyznaje, że odpady nie muszą być podrzucane przez kogoś z terenu miasta. - Niestety, ze względu na ograniczenia obszarowe Gminy Miasto Stargard, konieczne byłoby przeprowadzenie podobnych działań prewencyjnych przez uprawnione organy na obszarze powiatu stargardzkiego i powiatów sąsiednich oraz na obszarze województwa- zaznacza Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja