Na Stargardzki Budżet Obywatelski 2022 zostanie przeznaczone 2 100 000 zł.
W 2021 roku nie odbyła się kolejna edycja Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Częściowo zawieszone zostały również realizacje zadań, które mieszkańcy wybrali w ramach edycji z 2020 r. Prezydent Rafał Zając podjął taką decyzję z powodu trwającej epidemii koronawirusa. - Teraz są sprawy ważniejsze niż budowa kolejnego placu zabaw, budek lęgowych dla jerzyków czy siłowni zewnętrznych, których mamy dużo- mówił wówczas Prezydent. Środki zaplanowane na budżet obywatelski zostały przeznaczone na pomoc dla przedsiębiorców, m.in. milion złotych otrzymała Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego na realizację pożyczek dla miejscowych mikro- i średnich przedsiębiorców.
Po rocznej przerwie mieszkańcy Stargardu ponownie będą mogli zgłosić swoje pomysły w ramach budżetu obywatelskiego i wybrać najlepsze, które zostaną zrealizowane. W tym roku na ten cel Miasto przeznaczyło ponownie 2 100 000 zł. Na środowej Sesji Rady Miasta radni zdecydowali o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie przeznaczenia części wydatków z budżetu Miasta na wybrane przez nich propozycje zadań o zasięgu lokalnym, w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022.
Jak informuje Zdzisław Rygiel, Sekretarz Miasta, ideą budżetu obywatelskiego jest włączenie mieszkańców do dyskusji na temat priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra, do analizy z perspektywy swojego najbliższego otoczenia, ale także i całego miasta. Stargardzki Budżet Obywatelski, realizowany od roku 2013, umożliwia stargardzianom bezpośrednie uczestnictwo w projektowaniu części lokalnych wydatków.
Mieszkańcy Stargardu mając oddaną do dyspozycji określoną część budżetu Miasta Stargard, rekomendują na jakie projekty, w tym inwestycyjne, środki te powinny być przeznaczone. Mają oni tym samym wpływ na zmiany w swoim mieście i poczucie odpowiedzialności za przestrzeń, w której żyją. Jest to mechanizm partycypacji społecznej, angażujący stargardzian do czynnego udziału w sprawach samorządowych. To także element integracji społeczności lokalnej, która poznaje swoje potrzeby i wzajemnie motywuje się do działania. To wszystko buduje poczucie lokalnej tożsamości i wspólnoty, podnosi także poziom zaufania mieszkańców do władz samorządowych.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Po rocznej przerwie wraca budżet obywatelski